نتانیاهو: دولت جدید اسرائیل به صلح با فلسطینیان متعهد است

نتانیاهو
Image caption نتانیاهو: دولت جدید شریک صلح فلسطینیان است

رهبر حزب راستگرای لیکود در اسرائیل گفته است دولت به رهبری وی به روند مذاکرات صلح با فلسطینیان پایبند است.

روز چهارشنبه، 25 مارس (5 فروردین)، بنیامین نتانیاهو، که از سوی رئیس جمهوری اسرائیل مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شده، گفت که صلح با فلسطین "هدف مشترک و همیشگی تمامی اسرائیلیان و دولت های اسرائیل از جمله دولت به رهبری من است."

اظهارات آقای نتانیاهو پس از آن ایراد می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنانی در روز سه شنبه بر روند مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان در چارچوب طرح صلح پیشنهادی ایالات متحده تاکید نهاد و ادامه این روند را ضروری توصیف کرد.

آقای نتانیاهو که یک روز پس از توافق حزب چپگرای کارگر برای شرکت در دولت ائتلافی به رهبری لیکود سخن می گفت افزود که "فلسطینیان باید درک کنند که در دولت جدید اسرائیل، شریکی برای صلح، امنیت و توسعه سریع اقتصاد فلسطینیان خواهند یافت."

با کسب توافق حزب کارگر برای شرکت در کابینه ائتلافی، بنیامین نتانیاهو از رای اعتماد تعداد لازم نمایندگان پارلمان اسرائیل - کنست - برای تشکیل دولت جدید برخوردار می شود.

در این کابینه، علاوه بر حزب لیکود، حزب ملیگرای افراطی یزرئیل بیتونا، که با دادن هرگونه امتیازی به فلسطینیان و تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالف است، و حزب مذهبی شاس نیز شرکت دارند و تا قبل از اعلام آمادگی حزب کارگر، این نگرانی وجود داشت که دولت جدید به طور کلی روند مذاکرات صلح را نادیده بگیرد.

نگرانی آمریکا

مذاکرات صلح بین فلسطینیان و اسرائیل بر اساس طرح صلح ایالات متحده شامل تشکیل کشور مستقل فلسطینی در اراضی اشغالی جریان داشته و دولت باراک اوباما به خصوص بر ادامه تلاش برای به نتیجه رسیدن این طرح تاکید نهاده است.

Image caption حضور حزب کارگر در دولت نگرانی در مورد مذاکرات صلح را کاهش می دهد

به گفته برخی ناظران، احتمالا انگیزه اصلی بنیامین نتانیاهو در جلب توافق حزب کارگر برای شرکت در کابینه ائتلافی رفع نگرانی آمریکا، مهمترین متحد و حامی اسرائیل، در مورد به مخاطره افتادن مذاکرات صلح بوده است.

در مقابل، حزب کارگر، که به دستیابی به صلح با فلسطنینیان شامل تشکیل کشور مستقل فلسطینی متعهد است، با حضور در کابینه ائتلافی در صدد بوده تا مانع از آن شود که موضوع حل بحران خاورمیانه از طریق مذاکره به فراموشی سپرده شود.

همزمان، صائب عریقات، از مقامات ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین، هشدار داده است که کشورهای غربی نباید نظر راستگرایان اسرائیلی در مورد توقف مذاکرات صلح را بپذیرند.

آقای عریقات، که در گذشته سرپرستی مذاکرات فلسطینیان با اسرائیل را برعهده داشته، گفت که اگر تشکیل دولت جدید اسرائیل باعث از میان رفتن مذاکرات صلح شود، چنین وضعیتی باعث تقویت موضع گروه های افراطی در منطقه خواهد شد.

در عین حال، وی گفت که بدون توجه به گرایش های سیاسی دولت اسرائیل، هر دولتی که ساخت شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی را متوقف کند و به برقراری صلح براساس تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل متعهد باشد شریک مناسبی برای مذاکرات صلح خواهد بود.

مطالب مرتبط