10:31 گرينويچ - چهارشنبه 25 مارس 2009 - 05 فروردین 1388

چین: ویدیوی ضرب و شتم قلابی است

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

دولت چین می گوید ویدیویی که نشان می دهد نیروی امنیتی این کشور در تظاهرات سال گذشته مخالفان تبتی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند، قلابی است.

این اولین بار از زمان پخش ویدیو در اینترنت است که دولت چین به آن واکنش نشان داده است. این ویدیو ظاهرا نشان می دهد سربازان چینی با چوب و چماق تظاهرکنندگان را کتک می زنند، لگدمی زنند و گلوی آنها را فشار می دهند.

مقامات تبتی دولت چین می گوید این ویدیو نشان دهنده خشونتی است که دولت چین با مخالفان خود به کار می برد.

اما یکی از مقامات چینی که نامش فاش نشده است به خبرگزاری رسمی چین گفته است که بسیاری از تصاویر و صداها در زمان ها و مکان های مختلف تهیه و سپس تدوین شده است.

سایت یوتیوب (YouTube) اخیرا در چین مسدود شده است. این امر احتمالا به این دلیل صورت گرفته که ویدیوی مذکور در یوتیوب وجود دارد.

این ویدیو هفته گذشته توسط تشکیلات مرکزی تبت، موسوم به دولت تبت در تبعید، منتشر شد و امکان صحت اعتبار آن به طور مستقل وجود ندارد.

اما ستن سامدوپ چوکیاپا، نماینده دالای لاما، رهبر معنوی جدایی طلبان تبتی، می گوید این ویدیو نشان می دهد که پلیس تظاهرکنندگان را کتک می زند.

او گفت: "این فیلم به وضوح نشان می دهد که بازداشت شدگان تبتی حتی بعد از آنکه به آنها دست بند زده اند و یا دست و پاهایشان را با طناب بسته اند مورد ضرب و شتم قرار می گیرند، که این خلاف قوانین بین المللی است."

مقامات دولت تبت در تبعید همچنین اظهار داشتند که در فیلم یک تبتی به نام ' تندار ' بعد از آنکه به شدت توسط نیروهای امنیتی چینی کتک خورد جان خود را از دست داد.

به گفته آنها، تندار از محل کار خود در راه خانه بود که با درگیری ها مواجه شد و برای آنکه سعی کرد مانع از پلیسی شود که یکی از موبدان تبتی را مورد ضرب و شتم قرار داد بود، کتک خورد.

مقامات تبتی مخالف چین می گویند بخشی از ویدیو در لاسا و مناطق اطراف آن، پس از آغاز تظاهرات ماه مارس سال گذشته، فیلمبرداری شده است.

در طول نا آرامی های سال گذشته تلویزیون دولتی چین فیلم هایی از تظاهرات تبتی ها و موبدان نشان داد.

اما مقامات تبتی می گویند این اولین باری است که صحنه های خشونت آمیز علیه آنها نشان داده می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.