کلینتون: آمریکا تجارت مواد مخدر مکزیک را تغذیه می کند

فلیپه کالدرون و هیلاری کلینتون در مکزیکو سیتی
Image caption خانم کلینتون در این سفر با رئیس جمهوری مکزیک ملاقات کرد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید که کشورش باید بخشی از مسئولیت بروز خشونت های مربوط به مواد مخدر در مکزیک را به عهده بگیرد.

وی هنگام ورود به مکزیک گفت که اشتهای آمریکا برای مواد مخدر و ناتوانی آن در متوقف کردن قاچاق اسلحه از مرز به مکزیک از عواملی است که به خشونت در همسایه جنوبی آمریکا دامن می زند.

این سفر دو روزه یک روز پس از آن صورت می گیرد که دولت باراک اوباما تدابیر تازه ای را برای تقویت امنیت مرزی میان دو کشور اعلام کرد.

طی دو سال گذشته حدود هشت هزار نفر در خشونت های مربوط به مواد مخدر در مکزیک کشته شده اند.

کاخ سفید روز سه شنبه یک طرح 700 میلیون دلاری را شامل تقویت تدابیر امنیتی در مرز جنوبی، اقداماتی برای مختل کردن قاچاق سلاح های غیرقانونی و پول حاصل از فروش مواد مخدر در آمریکا به مکزیک، و گام هایی برای کاستن از مصرف مواد مخدر، اعلام کرد.

خانم کلینتون در گفتگو با خبرنگارانی که او را در سفر به مکزیکو سیتی همراهی می کردند گفت: "بازار اشباع ناپذیر مواد غیرقانونی ما (آمریکا) به تجارت مواد مخدر دامن می زند."

"ناتوانی ما در جلوگیری از قاچاق سلاح به طور غیرقانونی به آن سوی مرز که این مجرمان را مسلح می کند، باعث مرگ افسران پلیس، سربازان و غیرنظامیان می شود."

"من قویا احساس می کنم که بخشی از مسئولیت (این وضع) متوجه ماست."

وی همچنین اذعان کرد که تلاش های آمریکا برای ممنوع کردن مواد غیرقانونی تاکنون نتوانسته است مانع تجارت مواد مخدر شود.

وی گفت: "واضح است که شیوه کار ما تاکنون موثر نبوده است و منصفانه نیست که ناتوانی ما... باعث ایجاد وضعیتی شود که مردم دولت و مردم مکزیک را مسئول بشناسند."

استفان گیبز خبرنگار بی بی سی در مکزیک می گوید اینها نکاتی است که مکزیک بارها تکرار کرده است، کشوری که گاه خود را صحنه جنگی می بیند که پول و سلاح های آن از آمریکا می آید.

'آینده مشترک'

Image caption بخش اعظم 700 میلیون دلار صرف افزایش امنیت مرز مشترک آمریکا با مکزیک خواهد شد

خانم کلینتون در یک کنفرانس خبری مشترک با پاتریشیا اسپینوزا، وزیر خارجه مکزیک، بر اهمیت همکاری دو کشور برای ساختن "آینده ای مشترک" تاکید کرد.

وی از فلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک، به خاطر "شجاعت زیاد" در مقابله با جرایم سازمان یافته تقدیر کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: "مجرمان و عوامل گسترش خشونت سعی دارند بنیاد قانون، نظم، دوستی و اعتماد بین ما را زایل کنند. آنها شکست خواهند خورد."

وی گفت که دولت اوباما درحال همکاری با کنگره آمریکا برای ارائه 80 میلیون دلار کمک به مکزیک برای خریداری هلیکوپترهای بلکهاک است.

وی گفت: "این هلیکوپترها به پلیس مکزیک کمک خواهد کرد با شدت و موفقیت به تهدیدهای کارتل ها واکنش نشان دهند."

جنت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی آمریکا، یک روز پیشتر گفت یک اقدام مهم متوقف ساختن انتقال اسلحه از آمریکا به خاک مکزیک است.

برای کمک به اجرای این برنامه آمریکا نیروهای ضربت برای برقراری امنیت مرزی را دو برابر خواهد کرد و یک گروه ویژه اطلاعاتی جنوب-غرب، تمام تلاش ها برای مبارزه با جرایم و جنایات مرتبط با مواد مخدر در مکزیک را هم آهنگ خواهد کرد.

آمریکا همچنین 5 هلیکوپتر و یک هواپیمای تجسسی در اختیار ارتش مکزیک قرار خواهد داد.

تخمین زده می شود که نزدیک به 8 هزار نفر در طی 2 سال گذشته در جریان جنگ های مواد مخدر در مکزیک کشته شده اند.

در سال جاری میلادی هم اکنون بیش از یک هزار نفر در جریان زد و خوردهای باندهای قاچاق با یکدیگر جان خود را از دست داده اند.

ژنرال دیوید اوگدن، معاون دادستان کل آمریکا گفت برای از بین بردن "این تشکیلات جنایتکار" حد اکثر تلاش را خواهد کرد.

خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از این بیم دارد که این خشونت ها به داخل خاک آمریکا کشیده شود.

مطالب مرتبط