نگرانی بریتانیا از وضع حقوق بشر ایران و اسرائیل

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا
Image caption وضعیت حقوق بشر در ایران و افغانستان در گزارش وزارت خارجه بریتانیا بررسی شده است

وزارت امور خارجه بریتانیا گزارش وضعیت حقوق بشر در مناطق مختلف جهان را در سال 2008 منتشر کرده است.

روز پنجشنبه، 26 مارس (6 فروردین)، وزارت امور خارجه بریتانیا گزارش وضعیت حقوق بشر در جهان در سال 2008، شامل تعریف مفاهیم بنیادی و نحوه رعایت موازین حقوق بشر در تعدادی از کشورها، از جمله ایران و افغانستان را منتشر کرد.

در مقدمه این سند آمده است که دولت بریتانیا و سفارتخانه های این کشور در نقاط مختلف جهان به تلاش برای پیشبرد حقوق بشر متعهد هستند زیرا براساس اعلامیه جهانی حقوق بشر، وضعیت حقوق بشر در هر کشوری به تمامی کشورهای عضو سازمان ملل ارتباط می یابد.

وزارت امور خارجه بریتانیا می افزاید که در این گزارش آن گروه از کشورهایی مورد توجه قرار گرفته اند که طی سال گذشته، وضعیت حقوق بشر در آنها به خصوص باعث نگرانی دولت بریتانیا و جامعه بین المللی بوده است.

این گزارش می افزاید که لازم است تمامی دولت ها در مورد اطلاعات مربوط به وضعیت حقوق بشر در کشورهای خود به شکلی شفاف عمل کنند و در قبال نقض حقوق بشر مسئول شناخته شوند و نسبت به انتقادهایی که از آنها به عمل می آید، واکنش مناسب نشان دهند.

در مقدمه این گزارش، تساوی حقوق اقلیت های نژادی، پیروان مذاهب مختلف، زنان، کودکان، معلولان و همجنسگرایان به عنوان برخی ازمفاهیم اساسی در زمینه رعایت حقوق بشر در جهان امروز مورد تاکید قرار می گیرد.

آزادی بیان، آزادی انتخاب مذهب، فعالیت آزادانه مدافعان رعایت حقوق بشر، مبارزه برای لغو حکم اعدام، بهبود وضعیت زندان ها، منع استفاده از شکنجه به هر شکل و برای هر منظور و در مجموع، برخورداری از آزادی های مدنی، اقتصادی و سیاسی در تمامی نقاط جهان و پیشبرد دموکراسی و آزادی های سیاسی از جمله هدف های اصلی فعالان حقوق بشر معرفی شده که دولت بریتانیا نیز از آنها حمایت می کند.

کشورهایی که به دلیل توجه بین المللی به وضعیت حقوق بشر در آنها برای بررسی در این گزارش انتخاب شده اند عبارتند از ایران، افغانستان، بلاروس، برمه، جمهوری خلق چین، کلمبیا، کوبا، جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی، سومالی، سودان، سوریه، ترکمنستان، ازبکستان، ویتنام، زیمبابوه، اسرائیل و سرزمین های فلسطینی.

ایران

گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا در معرفی ایران یادآور می شود که فرمان کورش، پادشاه هخامنشی، نخستین سند شناخته شده حقوق بشر در جهان محسوب می شود اما امروزه، این کشور پرونده یاس آوری در زمینه رعایت حقوق بشر دارد و در سال 2008، مواردی مانند اعدام کسانی که در نوجوانی مرتکب جرم شده اند، ارعاب مدافعان حقوق بشر و سرکوب منتقدان سیاسی ادامه داشت و ایراد اتهاماتی مانند تبلیغ علیه جمهوری اسلامی، اقدام علیه امنیت ملی و سازماندهی گردهمایی های غیرقانونی برای اعمال فشار علیه مخالفان دولت به کار گرفته شد.

این گزارش می افزاید که بریتانیا در موارد متعدد از ایران خواسته است تا مجازات اعدام را لغو کند اما در سال 2008، اجرای احکام اعدام ادامه یافت و سازمان های بین المللی تخمین زده اند که در طول این سال، دست کم سیصد و بیست نفر در ایران اعدام شدند و دادگاه ها به صدور احکامی مانند مجازات سنگسار یا پرتاب از بلندی مبادرت کردند در حالیکه قوانین این کشور همچنان برای ارتکاب زنا و روابط همجنسگرایانه مجازات اعدام را در نظر می گیرد.

همچنین، سال 2008 شاهد نقض آزادی بیان و بازداشت و محاکمه کسانی بود که از این حق استفاده کردند در حالیکه اصول مختلف قانون اساسی جمهوری اسلامی آزادی بیان را به رسمیت شناخته است.

از جمله، در خلال سال گذشته، شماری از نشریات اصلاح طلب بسته یا پروانه فعالیت آنها لغو شد یا به حالت تعلیق در آمد که از آن میان می توان به نشریه های شهروند امروز و کارگزاران اشاره کرد.

یکی دیگر از مواردی که در این گزارش ذکر شده فشار بر افرادی بوده است که با نهادها، اشخاص یا منابع تامین مالی خارجی ارتباط داشتند و دولت در موارد متعدد مفاهیم مبهم قانونی را برای بازداشت دانشجویان، مدافعان حقوق زنان، مدافعان حقوق کارگران و دیگران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، توطئه براندازی و دریافت کمک مالی از خارج به کار گرفت.

در مورد وضعیت اقلیت ها، این گزارش می نویسد که با توجه به تاریخ غنی ایرانیان در زمینه مدارا و مماشات با گروه های مختلف قومی و دینی در این سرزمین، نقض حقوق اقلیت های مذهب و قومی از جمله ارعاب، بازداشت خودسرانه، مصادره اموال و محرومیت از تساوی در برخورداری از آموزش و حمایت قانونی طی سال گذشته باعث دلسردی بوده است.

این گزارش می افزاید که دولت ایران بهائیت را یکی از ادیان شناخته شده محسوب نمی کند و شرایط بهائیان در ایران در سال 2008 رو به وخامت گذاشت و آنان با فشارهای مورد حمایت دولت، تهدید و ارعاب، محدودیت در زمینه اشتغال، اخراج از موسسات آموزش متوسطه و عالی، توهین و اتهام مواجه بودند و شماری از آنان بازداشت شدند.

در عین حال، با اینکه مسیحیت از ادیان شناخته شده در ایران محسوب می شود، مقامات ایرانی به آزار ایرانیایی که به این دین گرویده اند ادامه دادند و تعدادی از آنان را با ایراد انواع اتهامات بازداشت کردند در حالی که گفته می شود ممکن است با تغییراتی در قوانین این کشور، بازگشت از دین اسلام مجازات اعدام را در پی آورد.

در گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا، تبعیض علیه زنان در ایران، از جمله محرومیت از حق سرپرستی فرزندان در صورت جدایی زوجین، مورد انتقاد قرار گرفته و آمده است که فعالان تساوی حقوق زنان در سال گذشته به شدت تحت فشار قرار گرفتند و تعدادی از فعالان مرتبط با کمپین یک میلیون امضا بازداشت و به اقدام علیه امنیت ملی متهم شدند.

این گزارش همچنین اعلام می دارد که دولت بریتانیا هر نوع اقدام در ارعاب، آزار و سوء رفتار با اتحادیه های کارگری و فعالان حمایت از حقوق کارگران را به شدت محکوم می کند و از حکومت ایران می خواهد براساس تعهدات بین المللی خود، حقوق متعارف کارگران از جمله حق تشکیل و فعالیت در قالب سندیکاهای کارگری را مراعات کند.

گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا در خاتمه هشدار می دهد که دولت این کشور، همراه با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر نظر خواهد داشت و در آینده نیز، همانند سال گذشته، به تلاش برای جلب توجه بین المللی به موارد نقض حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد.

افغانستان

در گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا، بخشی نیز به وضعیت حقوق بشر در افغانستان اختصاص یافته است.

در این بخش آمده است که از سال 2001 و سقوط رژیم طالبان در افغانستان، این کشور شاهد پیشرفت های قابل توجهی در زمینه رعایت حقوق بشر بوده است اما هنوز نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد.

وزارت امور خارجه بریتانیا در این گزارش تاکید می کند که دولت این کشور به کمک به دولت افغانستان برای بهبود شرایط مردم، استقرار ثبات و امنیت و جلوگیری از فعالیت های تروریستی در خاک افغانستان متعهد است.

وزارت امور خارجه بریتانیا در عین حال به وضعیت امنیتی افغانستان به عنوان یکی از موارد نگران کننده اشاره کرده و می گوید در حالی که برقراری امنیت برای حفاظت از حقوق بشر ضرورت دارد، فعالیت شورشیان مسلح در این کشور و اقدامات آنان علیه شهروندان غیرنظامی، از جمله آدم ربایی، قطع سر، بمب گذاری انتحاری و حمله به اعضای سازمان های غیر دولتی و دانش آموزان، مانع از برخورداری کامل مردم افغانستان از حقوق انسانی خود شده است.

این گزارش گروه طالبان را به دلیل حمله به غیرنظامیان مورد انتقاد قرار می دهد و می افزاید که این گروه همچنین به اقداماتی مبادرت می ورزد که باعث می شود شهروندان عادی در معرض خطر عملیات نظامی آیساف قرار گیرند.

وزارت امور خارجه بریتانیا در گزارش حقوق بشر خود، شرکت مردم افغانستان در انتخابات سال های 2004 و 2005 را نشانه تمایل آنان به دموکراسی می داند و می افزاید که در سال های 2009 و 2010 نیز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای محلی فرصت دیگری را برای مشارکت سیاسی در اختیار مردم این کشور قرار می دهد.

در عین حال، این گزارش نسبت به شرایط زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و می نویسد برخی دیدگاه های فرهنگی باعث شده است زنان با فقر و نا امنی مواجه باشند.

وزارت امور خارجه بریتانیا با اشاره به باقی ماندن مجازات اعدام در قوانین افغانستان، آماری را از شمار اعدام شدگان در این کشور ذکر می کند.

این گزارش مواردی از محدویت آزادی بیان در افغانستان در سال گذشته را ذکر می کند و می نویسد که ارعاب روزنامه نگاران در جامعه ای که هنوز هم حکومت قانون در آن قوام دایم نگرفته باعث نگرانی است.

در عین حال، در حال حاضر تعداد قابل توجهی نشریه مستقل و شبکه های تلویزیونی خصوصی در افغانستان فعالیت دارند و در ماه سپتامبر سال گذشته، قانونی مترقی برای تحکیم آزادی و استقلال رسانه های نوپای این کشور به تصویب رسید.

اسرائیل و سرزمین های اشغالی

شرایط حقوق بشر در اسرائیل و سرزمین های فلسطینی نیز بخش دیگری از گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا را تشکیل می دهد.

این گزارش ضمن استقبال از اعلام تعهد اسرائیل به مراعات و پیشبرد موازین حقوق بشر، از ادامه نقض حقوق بشر در خاک اسرائیل و اراضی اشغالی و به خصوص در نوار غزه ابراز نگرانی می کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا محدودیت رفت و آمد فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن، بخش شرقی بیت المقدس و نوار غزه را یاد آور شده و اظهار می دارد که این محدودیت ها تاثیری منفی برای شرایط اقتصادی ساکنان اراضی اشغالی فلسطینی داشته است.

این گزارش نسبت به روش های بازجویی از فلسطینیان بازداشت شده توسط نیروهای اسرائیلی ابراز نگرانی می کند و می افزاید که سازمان های غیر دولتی نیز از سوء رفتار با بازداشتیان فلسطینی خبر داده اند.

وزارت امور خارجه بریتانیا با یادآوری اینکه 20 درصد از اهالی اسرائیل را جمعیت غیر یهودی تشکیل می دهند، یادآور می شود که اسرائیل براساس تعهدات بین المللی و قوانین داخلی خود موظف است شرایطی را فراهم آورد که تمامی این افراد از حقوقی مساوی با شهروندان یهودی این کشور برخوردار شوند.

گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین برخی اقدامات تشکیلات خودگردان، حماس و گروه های تندرو فلسطینی را مورد انتقاد قرار میدهد و سوء رفتار با مخالفان، بازداشت های خودسرانه، آدم ربایی و گروگانگیری، بدرفتاری با زندانیان و قتل خودسرانه را به عنوان مواردی از این دست نام می برد.

این گزارش همچنین اقدام گروه های تندروی فلسطینی در پرتاب موشک به سوی مناطق مسکونی غیرنظامیان در جنوب اسرائیل و سازماندهی و حمایت از عملیاتی مانند بمب گذاری های انتحاری را که باعث قتل غیرنظامیان می شود، به عنوان مواردی از نقض فاحش حقوق انسانی مورد انتقاد قرار می دهد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست