بریتانیا درباره اتهام شکنجه زاندنی گوانتانامو تحقیق می کند

Image caption بنیام محمد می گوید به خاطر اطلاع رسانی بریتانیایی ها شکنجه شده است

دادستانی بریتانیا دستور داده است پلیس این کشور در باره اتهام مشارکت سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا در شکنجه یکی از زندانیان سابق بازداشتگاه گوانتانامو، تحقیق کند.

بنیام محمد، که پس از آزادی از گوانتانامو به تازگی به بریتانیا بازگردانده شد، ادعا کرده است که سرویس امنیتی بریتانیا موسوم به ام-آی-5، با منتقل کردن اطلاعات به بازجویان آمریکایی او، دوره بازداشتش را طولانی تر کرده و در نتیجه در شکنجه ای که شده، همدستی داشته اند.

او گفته ام-آی-5 به رغم این که می دانسته است با او در بازجویی ها چه رفتاری می شود، به انتقال اطلاعات ادامه داده است.

بنیام محمد، که یک تبعه اتیوپی ساکن بریتانیاست، می گوید شکنجه ها پیش از انتقالش به گوانتانامو و در زندان های پاکستان، افغانستان و مغرب صورت گرفته است.

آقای محمد کمی پس از سفری که به افغانستان داشته، در سال 2001 در پاکستان بازداشت شد. او گفته است که دلیل سفرش به افغانستان ترک اعتیاد بوده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا پیشتر گزارشی را منتشر کرد که در آن تصریح شده است برتیانیا هر گونه شکنجه را تقبیح می کند.

با این حال، این گزارش افزوده است که سازمان های امنیتی نباید اطلاعات دریافت شده از خارج از بریتانیا را که در باره خطرات جدی علیه امنیت ملی است، فقط به این دلیل که ممکن است از طریق شکنجه به دست آمده باشد، مردود بداند.

راب واتسون، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی و امنیتی، می گوید از زمانی که جنگ علیه تروریسم آغاز شده، این اولین باری است که پلیس بریتانیا در باره عملکرد سرویس های امنیتی این کشور تحقیق می کند.

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا اوایل ماه مارس خواستار تحقیق و تفحص قضایی در باره اتهام شکنجه علیه سرویس های امنیتی این کشور شدند.

احزاب بریتانیا که مخالف دولت این کشور هستند، خواستار دخالت پلیس در رسیدگی به این ماجرا شده اند. رییس کمیسیون مشترک حقوق بشر پارلمان نیز، که از حزب حاکم کارگر است، گفته که از دولت می خواهد توضیح دهد سیاست رسمی این کشور که مخالف استفاده از شکنجه است، چگونه اعمال می شود و چگونه نظارت می شود.

بنیام محمد نزدیک به هفت سال در بازداشت نظامیان آمریکایی بود که چهار سال آن را در بازداشتگاه گوانتامامو گذراند.

دولت آمریکا سال گذشته اتهامات وارد شده علیه آقای محمد را پس گرفت و او را در ماه فوریه به بریتانیا بازگرداند.

مطالب مرتبط