چالش جدید حزب الله برای طرح تعامل دولت اوباما

Image caption حزب الله در لبنان محبوبیت زیادی دارد

جنبش شیعه حزب الله در لبنان روز پنجشنبه (26 مارس)، با انتشار بیانیه ای آمریکا را متهم کرده که باری دیگر دخالت در امور داخلی لبنان را آغاز کرده است.

این گروه همچنین گفته است افتخار می کند که آمریکا حزب الله را دشمن خود می داند.

بیانیه جنبش حزب الله لبنان در واکنش به اظهارات روز گذشته جفری فلتمن، یکی از مقامات ارشد در دولت آمریکا بوده که گفته بود حزب الله همچنان سازمانی خطرآفرین است و حمایت آمریکا از لبنان بستگی به این خواهد داشت که نتیجه انتخابات پارلمانی این کشور در ماه ژوئن چه باشد.

جفری فلتمن، مقام آمریکایی که مسئولیت امور خاورمیانه در دولت اوباما بر عهده او گذاشته شده است، همچنین به تازگی در مقام نماینده ویژه آقای اوباما به دمشق سفر کرد.

ناتالیا آنتلاوا، گزارشگر بی بی سی در بیروت می گوید که سفر آقای فلتمن اولین گامی بوده که دولت آمریکا در جهت سیاست تعامل برداشته است؛ سیاستی که شامل سوریه و ایران می شود.

گزارشگر بی بی سی در بیروت می گوید که بیانیه حزب الله نشان می دهد که این گروه احتمالا یکی از موانع اصلی دولت باراک اوباما در طرح تعامل با سوریه و همچنین ایران خواهد بود. این دو کشور از طرفداران جنبش حزب الله لبنان هستند.

بیانیه تازه حزب الله از شبکه تلویزیونی المنار، که از حمایت این گروه برخوردار است، پخش شد. در این بیانیه حزب الله، آمریکا را متهم کرده که بزرگترین کشور تروریستی جهان است.

در لبنان، حزب الله فراتر از یک گروه پیکارجوست که برای مبارزه با اسرائیل تشکیل شده است. این گروه در لبنان یک بازیگر سیاسی مهم قلمداد می شود که از حمایت چشمگیری در این کشور برخوردار است و شانس زیادی دارد که در انتخابات پارلمانی ماه ژوئن پیروز شود.

ناتالیا آنتلاوا می گوید به همین دلیل بوده که بریتانیا اخیرا اعلام کرد درصدد است با شاخه سیاسی حزب الله گفتگو کند. اما برخلاف بریتانیا، آمریکا به روشنی گفته است که در سیاست خود در قبال حزب الله تغییری نمی دهد.

مطالب مرتبط