مدیرکل جدید آژانس انرژی اتمی انتخاب نشد

آمانو (راست) و مینتی
Image caption رقابت بین یوکیا آمانو (راست) و عبدالصمد مینتی به نتیجه نرسیده است

اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانستند مدیرکل جدید این نهاد را انتخاب کنند.

در پی ناکامی دو نامزد تصدی سمت مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی در کسب تعداد لازم آرا در جلسه روز گذشته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز جمعه، 27 مارس (7 فروردین)، رای گیری مجدد در جلسه شورای حکام برگزار شد اما این بار هم هیچیک از دو نامزد به پیروزی نرسید.

با بی نتیجه ماندن تلاش برای گزینش جانشین محمد البرادعی، مدیرکل کنونی آژانس، انتظار می رود رئیس دوره ای شورای حکام روز دوشنبه رسما از کشورهای عضو دعوت کند ظرف چهار هفته، نامزدهای مورد نظر خود را معرفی کنند.

دوره خدمت محمد البرادعی که از سال 1997 سمت مدیرکلی آژانس را در اختیار داشته، در آخر ماه نوامبر سال جاری خاتمه می یابد و سی و پنج کشور عضو شورای حکام باید شخص دیگری را به جانشینی او انتخاب کنند.

فرد منتخب شورای حکام در جلسه سالانه کنفرانس عمومی، که معمولا در ماه سپتامبر تشکیل می شود، مورد تایید تمامی کشورهای عضو قرار می گیرد.

در رای گیری های دو روز اخیر، یوکیا آمانو، نماینده 61 ساله ژاپن، و عبدالصمد مینتی، 69 ساله و نماینده آفریقای جنوبی در آژانس نامزد جانشینی آقای البرادعی بوده اند و می توانند بار دیگر داوطلبی خود برای دور بعدی رای گیری اعلام دارند.

براساس مقررات آژانس بین المللی، مدیرکل آژانس باید با رای مخفی دست کم دو سوم سی و پنج عضو شورای حکام برای یک دوره چهارساله به این سمت انتخاب شود اما در رای گیری روز پنجشنبه، هیچیک از دو نامزد نتوانست به حد نصاب بیست و چهار رای دست یابد.

در جلسه شورای حکام در روز پنجشنبه، سه دور رای گیری برای گزینش دبیرکل جدید به عمل آمد و آقای آمانو، که عمدتا مورد حمایت کشورهای پیشرفته عضو شورای حکام است، در دور اول، بیست و یک رای و در دو دور بعدی، بیست رای به دست آورد و بقیه آرا نصیب رقیب او شد.

رای گیری دوباره

کشورهای طرفدار یوکیا آمانو پیش بینی کرده بودند که وی در نخستین دور رای گیری به تعداد لازم آرا دست خواهد یافت اما در عمل، حمایت از نماینده آفریقای جنوبی بیش از آن بود که پیش بینی می شد.

انتظار می رفت در جلسه روز جمعه، اعضای شورای حکام نخست نامزد "پیشتاز" را که بیشترین شمار آرا را کسب کرده بود، مشخص کنند و سپس برای تایید وی رای گیری به عمل آید.

Image caption آمریکا البرادعی را به نرمش بیش از اندازه در مورد ایران متهم می کرد

برای تایید نامزد پیشتاز، لازم بود دست کم دو سوم کشورهای عضو شورای حکام در رای گیری شرکت کنند و نامزد پیشتاز با کسب اکثریت ساده آرا انتخاب شود و طرفداران آقای آمانو انتخاب او را قطعی می دانستند اما این پیش بینی، ظاهرا به دلیل شکاف در میان اعضای شورا، تحقق نیافت.

هر دو نامزد این انتخابات در زمینه منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای تجربه طولانی دارند اما در حالیکه یوکیانو آمانو فردی با دید کارشناسی محسوب می شود، از عبدالصمد مینتی به عنوان شخصیتی صریح اللهجه یاد شده است.

مدیرکل جدید آژانس بین المللی در حالی دوره خدمت خود را آغاز خواهد کرد که این نهاد وابسته به سازمان ملل با چند موضوع حساس، از جمله پرونده های هسته ای ایران و سوریه، روبروست و همزمان، اعلام داشته که برای ایفا نقشی موثر در سال های آینده، به افزایش قابل توجهی در بودجه خود نیاز دارد.

در دوره خدمت آقای البرادعی، ایالات متحده وی را به نرمش بیش از اندازه در مورد برنامه هسته ای ایران متهم کرده و در مواردی اظهار نظرهای وی در مورد این پرونده را تجاوز از حوزه اختیارات مدیرکل آژانس دانسته بود.

محمد البرادعی در اظهارات خود درباره پرونده هسته ای ایران، از حل و فصل این مساله از طریق مذاکره حمایت کرده و در همانحال، از ایران نیز خواسته است به طور کامل خواست جامعه بین المللی، از جمله قطعنامه های مصوب شورای امنیت و شورای حکام را بر آورده سازد.

اگرچه وظیفه اصلی مدیرکل آژانس اجرای تصمیم ها و مصوبات شورای حکام است، اما نقش وی در زمینه هایی مانند تدوین و ارائه گزارش های مربوط به مسایل مختلف در شکل دهی به دیدگاه برخی از اعضای آژانس، و یا دست کم افکار عمومی جهان بی تاثیر نیست.

مطالب مرتبط