اوباما استراتژی جدید افغانستان را اعلام کرد

اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا جزییات آنچه او "استراتژی جدید برای مبارزه با القاعده و طالبان در کشورهای افغانستان و پاکستان" می نامد را اعلام کرد.

آقای اوباما گفت که وضعیت دو کشور روز به روز خطرناکتر می شود. به گفته او بمب و گلوله به تنهایی باعث پیروزی در جنگ نمی شوند.

او گفت که هدف آمریکا باید ایجاد اخلال در روند فعالیت های القاعده و در نهایت شکست این شبکه باشد.

رئیس جمهور آمریکا به همین دلیل از پیشنهاد خود برای کمک های مالی به پاکستان را مطرح کرد.

بر اساس پیشنهاد او دولت آمریکا باید در طی پنج سال آینده، هر سال یک و نیم میلیارد دلار در پاکستان برای ساختن مدرسه، جاده و زیر ساخت های دیگر خرج کند.

او در مورد افغانستان توضیح داد که آمریکا باید تلاش کند تا سیر پیشرفت های طالبان را معکوس کند.

آقای اوباما اعزام 4 هزار نیروی اضافی به افغانستان را تایید کرد. بنابه گزارش ها این گروه در ادامه سال جاری مستقر خواهند شد و این علاوه بر 17 هزار نفری است که قرار است به نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان که شمار آنها 38 هزار نفر است افزوده شوند.

آقای اوباما پیشتر در تماسی تلفنی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را در جریان استراتژی تازه قرار داد.

آدام بروکس خبرنگار بی بی سی گزارش می دهد که خطوط کلی استراتژی آقای اوباما از قبل روشن بوده است.

به گفته وی، جنگ برای مدتی ادامه خواهد یافت و آمریکا متحدان خود در ناتو را نیز ترغیب خواهد کرد تلاش های نظامی خود را بیشتر کنند و همزمان از کشورهای غیرعضو ناتو درخواست خواهد شد حداقل از مخالفت با آن دست بردارند.

خبرنگار ما می گوید واشنگتن همچنین سعی خواهد کرد سیاست افغانستان و سیاست پاکستان را در یک مجموعه کلی منسجم تنظیم کند.

آمریکا امیدوار است نیروهای امنیتی افغان در نهایت بتوانند عملیات امنیتی را به عهده گیرند تا امکان کاستن از نیروهای خارجی به وجود آید.

خبرنگار ما می افزاید که آقای اوباما همچنین - پس از هفت سال عملیات افغانستان - ممکن است تلاش کند اهداف آمریکا را توضیح دهد.

آدام بروکس می گوید درحالی که عبارت "نبرد جهانی علیه ترور" به تدریج محو می شود، آقای اوباما ممکن است ایده ای انسجام بخش برای جایگزینی آن ارائه کند.

مطالب مرتبط