کنفرانس افغانستان در مسکو آغاز شد

Image caption سرگی لاوروف هدف اصلی اين كنفرانس را طرح یک اقدام قاطعانه برای كمك به افغانستان خواند

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، کنفرانس افغانستان در روسیه را با تاکید بر اهمیت مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، افتتاح کرد.

این کنفرانس از سوی سازمان همکاری های شانگهای در مسکو برگزار می شود.

اقای لاوروف در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس گفت که روسیه از تلاش های افغانستان برای سرکوب افراط گرایانی که سرگرم تاسیس تشکیلات خود در مناطق تحت کنترل دولت افغانستان هستند، حمایت می کند.

بر همين اساس لاوروف گفت: هدف اين كنفرانس عمدتا افزايش كارايی همكاری بين‌المللی در حمايت از تلاش‌های دولت افغانستان برای مبارزه با تررويسم و قاچاق مواد مخدر است. در كنفرانس مسكو وزيران امور خارجه كشورهای عضو سازمان شانگهای شامل روسيه، چين، قزاقستان، تاجيكستان، قرقيزستان و ازبكستان و چند کشور دیگر از جمله افغانستان، تركمنستان، ايران و آمریکا شركت دارند.

آقای لاوروف همچنين در سخنرانی افتتاحيه اين كنفرانس اعلام كرد كه روسيه آماده گسترش همكاری خود با سازمان پيمان آتلانتيك شمالی (ناتو) است.

نمايندگان ايران و آمريكا در حالی در اين نشست شركت می‌كنند كه رسانه‌ها پيش از اين از احتمال ديدار آنها در حاشيه كنفرانس خبر داده بودند.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که نمایندگان این کشور برنامه ای برای دیدار با نمایندگان ایران ندارند.

همینطور طبق گزارش خبرگزاری فارس رضا ساجدی، سفير ايران در مسكو نیز اعلام كرد كه چنين ديداری در دستور كار قرار ندارد.

اين كنفرانس در حالی برگزار می‌شود كه كنفرانس بين‌المللی ديگری درباره افغانستان قرار است هفته آینده به ميزبانی سازمان ملل متحد در شهر لاهه هلند برگزار شود.

در این کنفرانس نیز قرار است وزيران امور خارجه ايران و آمريكا به همراه ديگر ديپلمات‌های بلندپايه كشورهای مختلف جهان شركت خواهند كرد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که در آن اجلاس هم هیات دیپلماتیک این کشور برنامه ای برای دیدار جداگانه با هیات ایرانی در حاشیه کنفرانس لاهه ندارد.

مطالب مرتبط