غیبت حسنی مبارک در نشست سران عرب در دوحه

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در نشست سران اتحادیه عرب در قطر شرکت نمی کند.

این نشست با حضور سران کشورهای این اتحادیه از روز دوشنبه در دوحه قطر شروع می شود و عدم حضورحسنی مبارک می تواند اهداف این نشست را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته تحلیلگران، عدم حضور حسنی مبارک نشان می دهد که شکاف میان کشورهای عربی بر سر مسایل مهم کماکان ادامه دارد.

هنوز دلیلی برای غیبت آقای مبارک بیان نشده اما اخیرا روابط مصر و قطر بر سر تهاجم نظامی اسرائیل علیه غزه با تنش همراه شده است.

وزارت خارجه مصر گفته است که وزیر امور حقوقی این کشور به عنوان نماینده مصر در این اجلاس شرکت می کند. وزیر خارجه مصر هم در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در دوحه شرکت نکرده است.

مصر و قطر بر سر نحوه واکنش به تهاجم اسرائیل به غزه دچار اختلاف شدند. موضع قطر در این میان بیشتر به سوریه نزدیک شد و این کشور روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق در آورد.

مصر و عربستان در این درگیری ها از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی حمایت کردند اما قطر به همراه سوریه از جنبش اسلامی حماس پشتیبانی به عمل آورد.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید غیبت رئیس جمهوری مصر در این نشست، برای اتحادیه عرب پسرفتی به حساب می آید. این اتحادیه خواهان نمایش وحدت عربی در این نشست بود.

با توجه به روی کار آمدن یک دولت دست راستی در اسرائیل، این موضوع که وحدت اعراب در این نشست نشان داده شود، برای این اتحادیه مهم بود.

قرار است در این نشست در مورد حکم دادگاه بین المللی جزائی برای بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان بحث و گفت و گو شود. آقای البشیر به این نشست دعوت شده اما هنوز مشخص نیست به دوحه سفر می کند یا خیر.

برنامه هسته ای ایران و روند صلح خاورمیانه از دیگر موضوعات مورد بحث این نشست به شمار می روند.

مطالب مرتبط