ارتش آمریکا: پاکستان به طالبان و القاعده کمک می‌کند

مقام های نظامی آمریکا می گویند شواهدی در دست دارند که نشان می دهد عواملی در بخش اطلاعاتی ارتش پاکستان کماکان به پشتیبانی از طالبان و القاعده ادامه می دهند.

این مقام ها خواهان پایان یافتن این کمک های پاکستان به پیکارجویان طالبان و القاعده شده اند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ساعاتی پس از اعلام استراتژی جدید این کشور در مورد افغانستان و پاکستان گفت سرویس اطلاعات نظامی پاکستان (ISI) با پیکارجویان در مرز این کشور با افغانستان و هند ارتباط دارد.

ژنرال دیوید پترئوس، رئیس ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای میانه نیز گفت افسران اطلاعاتی پاکستان اخیرا به پیکارجویان خبر داده بودند که محل استقرار آنها لو رفته است. او افزود که برخی از گروه های پیکارجو توسط "آی اس آی"تاسیس شده اند و ارتباط این نهاد با این گروه ها کماکان ادامه دارد.

پاکستان همواره ارتباط با پیکارجویان را رد کرده است.

برخی مقام های آمریکایی پا را از این فراتر نهاده و در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز، در سخنانی غیر رسمی گفته اند که تقویت مواضع طالبان در جنوب افغانستان عمدتا با پول و تجهیزات نظامی ارسالی از پاکستان صورت گرفته است. این مقام ها گفته اند که اعتماد متقابل بین طرفین با چنین اقداماتی از میان می رود.

چارلز اسکنلون، خبرنگار بی بی سی می گوید مقام های آمریکایی به طور فزاینده، انتقادات معناداری از سرویس اطلاعات نظامی پاکستان می کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته جزییات "استراتژی جدید برای مبارزه با القاعده و طالبان در کشورهای افغانستان و پاکستان" را اعلام کرد و گفت وضعیت دو کشور روز به روز خطرناکتر می شود.

او گفت که هدف آمریکا باید ایجاد اخلال در روند فعالیت های القاعده و در نهایت شکست این شبکه باشد.

مطالب مرتبط