22:07 گرينويچ - شنبه 28 مارس 2009 - 08 فروردین 1388

درخواست بایدن از تظاهرکنندگان گروه 20

تظاهرکنندگان در لندن

بسیاری از تظاهرکنندگان خواستار عدالت اجتماعی بودند

معاون رئیس جمهوری آمریکا از ده ها تظاهرکننده ای که پیش از اجلاس گروه 20 ، در لندن و برخی دیگر از شهرهای اروپا راهپیمایی کردند خواسته است به دولت ها فرصت رسیدگی به بحران اقتصادی را بدهند.

روز شنبه تظاهرکنندگان در خیابان های لندن پایتخت بریتانیا و شهرهای آلمان راهپیمایی کردند.

جو بایدن در یک نشست تمهیداتی گروه 20 در شهر "وینا دل مار" در شیلی گفت: "من امیدوارم که تظاهرکنندگان فرصتی به ما بدهند، به چیزهایی که برای گفتن داریم گوش کنند و امیدوارم بتوانیم برای آنها روشن کنیم که ما با برخی پیشنهادهای ملموس نشست گروه 20 را ترک خواهیم کرد."

اکنون یک عملیات گسترده امنیتی در آستانه اجلاس گروه 20 در روز پنجشنبه که طی آن رهبران جهان درباره بحران اقتصادی و سایر مسائل گفتگو خواهند کرد، در جریان است.

گفتگو با مجید خیام دار خبرنگار بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا که میزبان این نشست خواهد بود گفت: "چیزی که امروز در لندن اتفاق می افتد را من درک می کنم و در اجلاس گروه 20 با تدابیری که به ایجاد اشتغال، رونق دادن به کسب و کارها و به حرکت در آوردن اقتصاد منجر خواهد شد به آن پاسخ خواهم داد."

روز شنبه در لندن تظاهرکنندگان خواستار اقدام در زمینه فقر، اشتغال و تغییرات جوی شدند و از رهبران گروه 20 خواستند نوع تازه ای از عدالت جهانی را دنبال کنند.

پلیس تخمین می زند که 35 هزار نفر در این راهپیمایی شرکت داشتند.

بایدن (راست) و براون روز شنبه در شیلی ملاقات کردند

بایدن (راست) از تظاهرکنندگان خواست فرصتی به این رهبران بدهند

در این راهپیمایی بیش از 150 گروه از جمله اتحادیه های کارگری، سازمان های خیریه، گروه های مذهبی و نیز طرفداران محیط زیست دیده می شدند.

برگزار کنندگان تظاهرات، این ائتلاف را بی سابقه توصیف می کنند. علاوه بر کسانی که از سراسر بریتانیا برای شرکت در تظاهرات به لندن آمده بودند، کسانی از بلژیک، و فرانسه نیز به لندن آمده و به راهپیمایان ملحق شده بودند.

یک رشته تجمعات نیز برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه توسط گروه ها و ائتلاف های مختلف برنامه ریزی شده است.

گزارش شده بود که ممکن است بانک ها و سایر موسسات مالی در تجمعات خشن هدف قرار گیرد.

آقای براون سرگرم دیدار از برخی کشورها برای جلب حمایت از برنامه اجلاس بوده است. وی روز جمعه در بازدیدی از شیلی گفت که مردم نباید نسبت به آنچه می توان در اجلاس به آن دست یافت "بدبین" باشند و گفت او در مورد نتیجه آن خوشبین است.

با این حال آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان طی یک مصاحبه، پیشرفتی چشمگیر در اجلاس را بعید دانست.وی گفت یک نشست برای حل بحران اقتصادی و به پایان بردن عملیات ایجاد یک ساختار تازه برای بازارهای جهانی کافی نیست.

در برلین هزاران تظاهرکننده با این پیام به خیابان ها ریختند: "ما هزینه بحران شما را پرداخت نخواهیم کرد."

تظاهرات دیگری نیز در شهر فرانکفورت برگزار شد که تا 20 هزار نفر را به خود جلب کرد.

تجمع کنندگان فرانکفورت دولت آلمان را متهم کردند که برای هزینه کردن میلیاردها یورو برای نجات موسسات مالی بیش از حد اشتیاق نشان می دهد درحالی که برای حفاظت از کارگران عادی کند عمل می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.