تحقیق قاضی اسپانیایی در خصوص شکنجه در گوانتانامو

بازداشتیان زندان گوانتانامو
Image caption حقوقدانان اسپانیایی گفته اند دولت آمریکا بازداشتیان خود در گوانتانامو را شکنجه می کرده است.

دستگاه دادگستری اسپانیا گفته است که در خصوص امکان صدور کیفرخواست علیه شش مقام سابق دولت آمریکا به دلیل توجیه قانونی شکنجه بازداشتیان در پایگاه نظامی خلیج گوانتانامو مطالعه خواهد کرد.

چند تن از وکلای فعال در امور حقوق بشر علیه این شش مقام دولت جرج بوش در دادگاههای اسپانیا طرح شکایت کرده بودند.

یکی از این افراد داگلاس فیث ازمعاونان سلبق وزارت دفاع آمریکا بوده که به عضویت درحلقه نومحافظه کاران تند رو آن کشور شهرت دارد. یکی دیگر ازآنها آلبرتو گونزالس دادستان کل سابق آمریکا است.

در صورت صدور کیفرخواست توسط دادگاههای اسپانیا، این مقامات سابق آمریکایی در صورت سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند با بازداشت به جرم مشارکت در شکنجه و یا ارتکاب جنایات جنگی مواجه شوند.

بموجب قوانین اسپانیا، دادگاههای آن کشور صلاحیت دارند به جرایمی چون شکنجه و جنایات جنگی که خارج از قلمرو قضایی اسپانیا رخ داده اند رسیدگی کرده و حکم صادر کنند.

وکلای اسپانیایی گفته اند که روشهای بازجویی از بازداشتیان آمریکا، از جمله القاء حس خفگی با آب روشهای توام با شکنجه و ممنوع بوده است.

قاضی بالتازار گارثون که به شکایت این وکلا رسیدگی کرده گفته است که در صورت قوی بودن استدلالات وکلا، اجازه خواهد داد دادستانی اسپانیا برای تحقیق وارد پرورنده شوند.

قاضی گارثون در گذشته در تعقیب قضایی آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی، نیز دست داشته است. پینوشه هنگام سفر به بریتانیا در سال 1998 بازداشت شده بود.

مطالب مرتبط