اولتیماتوم نیروهای عراقی به پیکارجویان سنی

اعضای یکی از شوراهای بیداری در عراق
Image caption گفته می شود در تعداد اعضای شوراهای بیداری در عراق به صد هزار نفر می رسد

نیروهای امنیتی عراق محله فضل در بغداد را محاصره کرده و به پیکارجویان محلی گفته اند در صورتی که اسلحه را زمین نگذارند مانند تروریست با آنان برخورد خواهد شد.

این نیروها هم اکنون کنترل جاده های اصلی منتهی به این محله را در دست گرفته اند.

این تحول یک روز بعد از آن است که در پی زد و خوردهایی که پس از دستگیری عادل المشهدانی، رهبر شورای بیداری محله فضل رخ داد دست کم سه نفر کشته شدند.

گفته می شود عادل المشهدانی، در ارتباط با اتهامات تروریستی دستگیر شده است.

سربازان آمریکایی با پشتیبانی نیروهای عراقی وارد محله فضل شده و به پیکارجویان سنی مذهب اولتیماتوم دادند که اسلحه را زمین بگذارند.

سربازان آمریکایی همچنین برای آزاد شدن 5 سرباز عراقی که در زد و خوردهای دیروز گروگان گرفته شدند تلاش می کنند.

منطقه فضل در سال های 2006 و 2007 عمدتا در کنترل نیروهای القاعده در عراق بود ولی این نیروها متعاقبا توسط نفرات شورای بیداری محلی، از منطقه بیرون رانده شدند.

بسیاری از اعضای شوراهای بیداری که غالبا از عرب های سنی هستند، در گذشته به اتفاق نفرات القاعده می جنگیدند ولی بعدا علیه آنان وارد جنگ شدند.

حقوق این عده تا سال گذشته توسط ارتش آمریکا پرداخت می شد ولی پس از آن دولت عراق تحویل گرفتن برنامه شوراهای بیداری را شروع کرد.

هیو سایکس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید روز گذشته معاون رهبر شورای بیداری فضل، در گفتگو با وی ابراز نگرانی کرده بود که چنانچه تصمیم در باره آینده اعضای این شورا به دقت و با احتیاط گرفته نشود ممکن است شماری از آنان دوباره به استخدام شبکه القاعده در آیند.

مطالب مرتبط