نیروهای عراقی محله فضل را 'کنترل' می کنند

سرباز عراقی

دولت عراق می گوید که محله ناآرام فضل در بغداد، پایتخت این کشور، را به کنترل خود در آورده است.

نیروهای امنیتی عراق به شبه نظامیان سنی مذهب "شورای بیداری" در این محله هشدار داده اند در صورتی که اسلحه خود را زمین نگذارند مانند تروریست با آنان برخورد خواهد شد.

دستگیری عادل المشهدانی، رهبر "شورای بیداری" محله فضل درگیری هایی طی دو روز گذشته به بار آورد که دست کم سه کشته برجای گذاشته است.

دولت عراق می گوید عادل المشهدانی را به اتهام فعالیت های تروریستی دستگیر کرده است.

نیروهای عراقی با حمایت سربازان آمریکایی در محله فضل دست به عملیات زده اند.

آن ها به پیکارجویان سنی اولتیماتوم دادند که اسلحه را زمین بگذارند.

بر اساس گزارش ها، سربازان آمریکایی همچنین برای آزاد شدن 5 سرباز عراقی که در زد و خوردهای روز شنبه (28 مارس) گروگان گرفته شدند تلاش می کنند.

منطقه فضل در سال های 2006 و 2007 عمدتا در کنترل نیروهای القاعده در عراق بود، ولی این نیروها متعاقبا توسط نفرات شورای بیداری محلی، از منطقه بیرون رانده شدند.

بسیاری از اعضای شوراهای بیداری که غالبا از عرب های سنی هستند، در گذشته به اتفاق نفرات القاعده می جنگیدند ولی بعدا علیه آنان وارد جنگ شدند.

حقوق این عده تا سال گذشته توسط ارتش آمریکا پرداخت می شد ولی پس از آن دولت عراق تحویل گرفتن برنامه شوراهای بیداری را شروع کرد.

هیو سایکس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید روز گذشته معاون رهبر شورای بیداری فضل، در گفتگو با وی ابراز نگرانی کرده بود که چنانچه تصمیم در باره آینده اعضای این شورا به دقت و با احتیاط گرفته نشود ممکن است شماری از آنان دوباره به استخدام شبکه القاعده در آیند.

مطالب مرتبط