مغرب پنج مبلغ مسیحی را اخراج کرد

Image caption اکثر جمعیت مراکش را مسلمانان سنی تشکیل می دهند

مقام های مغرب (مراکش) می گویند پنح مبلغ مسیحی را به دلیل فعالیت های تبلیغی از این کشور اخراج کرده اند.

وزارت کشور مغرب گفت این پنج زن که چهار نفر از آنها اهل اسپانیا و یک نفر دیگر آلمانی است، به طور غیر قانونی شهروندان مسلمان مغرب را به مسیحیت دعوت می کردند.

این وزارتخانه طی بیانیه ای گفته است که این افراد را در حین تبلیغ مسیحیت و در حالی که تبلیغات دینی با خود داشتند، مشاهده کرده و بدون آن که آنها را بازداشت کند، با کشتی از مغرب اخراج کرده است.

خبرنگار بی بی سی می گوید مغرب عمدتا به عنوان کشوری اهل تساهل مذهبی شناخته می شود اما اخیرا این کشور به سرکوب فعالیت های مذهبی پرداخته است.

مغرب اخیرا برخورد با شیعیان را آغاز کرده و روابط خود با ایران را بر سر آنچه تلاش ایران برای تغییر شالوده های مذهبی این کشور نامید، قطع کرد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید مقام های مغرب می گویند ارتباطی میان برخورد با شیعیان و اخراج مبلغ های مسیحی وجود ندارد اما این موضع نمی تواند برای بسیاری قانع کننده باشد.

دولت مغرب هفته پیش اعلام کرد برای مقابله با تهدید بنیادهای مذهبی و اخلاقی جامعه با ترویج شیعه گری برخورد می کند.

همچنین مغرب یک موسسه آموزشی عراقی در این کشور را به دلیل مغایرت با سیستم آموزشی خود تعطیل کرده است.

عمده جمعیت مغرب، سنی مالکی است اما مقام های این کشور به کرات در باره تلاش برای تبلیغ شیعه گری هشدار داده اند.

طی هفته های اخیر دهها نفر در این کشور به ظن داشتن گرایش های شیعی بازداشت شده اند.

گروه های حقوق بشری مغرب این برخوردها را رد کرده و می گویند این نوع اقدامات در مغرب، که به کشوری آزاد و اهل تساهل در جهان عرب معروف است، غیر معمول است.

اتحادیه برای حقوق بشر در مغرب هشدار داده که اقداماتی از این دست، حرکت این کشور به سمت دموکراسی و آزادی های مدنی راتهدید می کند.

برخی تحلیلگران می گویند اقدامات اخیر دولت به علت در پیش رو بودن انتخابات محلی است و دولت از این طریق نمی خواهد به اسلامگراهای این کشور فرصتی برای خودنمایی دهد.

مطالب مرتبط