ناخشنودی اردوغان از نتیجه انتخابات محلی ترکیه

Image caption اردوغان بخش بزرگی از حمایت های کردها را در جنوب شرقی این کشور از دست داده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با وجود پیروزی حزبش در انتخابات محلی ترکیه از نتیجه این انتخابات ابراز ناخشنودی کرده است.

نتایج این انتخابات نشان می دهد که حزب حاکم عدالت و توسعه توانسته حدود چهل درصد آرا به خود اختصاص دهد اما حمایت ها از این حزب برای اولین بار کاهش یافته است.

آقای اردوغان گفت که این حزب باید دلیل کاهش حمایت از این حزب نسبت به انتخابات قبلی را بررسی کند. او افزود از این انتخابات درس خواهد گرفت.

خبرنگار بی بی سی می گوید حزب عدالت و توسعه که سکولارهای ترکیه آن را به داشتن اهداف اسلامی متهم می کنند، دو سال دشوار را پشت سر گذاشته است. طی دو سال گذشته تلاش شد این حزب منحل شود. همچنین بحران جهانی اقتصادی بر این کشور تاثیر گذاشته است.

این حزب نسبت به انتخابات سراسری دو سال پیش، هفت درصد و نسبت به انتخابات محلی پیش دو درصد آرای خود را از دست داده است.

رقابت تنگاتنگی میان حزب حاکم و احزاب رقیب در استانبول و آنکارا صورت گرفت و حزب حاکم نتیجه خوبی در آن به دست نیاورد. این حزب همچنین بخش بزرگی از حمایت های کردها را در جنوب شرقی این کشور از دست داده است.

مخالفان حزب عدالت و توسعه این حزب را به سوء مدیریت و فساد اقتصادی متهم کرده بودند.

خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید اگرچه حزب حاکم توانست در انتخابات به پیروزی برسد، اما کاهش حمایت ها از آن، هشداری برای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه است که روش زمامداری او این اواخر تا حدی مستبدانه بوده است.

در همین حال رسانه های خبری از کشته شدن پنج نفر در درگیری های مسلحانه در شرق ترکیه خبر داده اند. در این درگیری ها، چند نفر هم زخمی شدند. این درگیری ها بر سر انتخاب کدخدای یک دهکده بود.

مطالب مرتبط