21:55 گرينويچ - دوشنبه 30 مارس 2009 - 10 فروردین 1388

پایان اشغال آموزشگاه پلیس پاکستان در لاهور

حمل زخمی حادثه به بیمارستان

دهها تن در حمله به مرکز آموزش پلیس لاهور کشته و زخمی شده اند

اشغال یک آموزشگاه پلیس در شهر لاهور پاکستان پس از حدود هشت ساعت درگیری خونین بین نیروهای دولتی و مهاجمان مسلح با تلفات سنگین خاتمه یافت.

بامداد روز دوشنبه (30 مارس) منابع پلیس لاهور گزارش کردند که افراد مسلح ناشناس به یک مرکز آموزشی پلیس در این شهر وارد شده و دانشجویان و ماموران حاضر در این مرکز را با نارنجک و اسلحه خودکار هدف قرار داده اند.

وزارت کشور پاکستان هم اکنون تلفات این حمله را در کل 18 کشته اعلام کرده است و می گوید هشت مهاجم، هشت افسر پلیس و دو تن دیگر در این حادثه کشته شده اند.

به گفته مقام های پاکستانی، حدود 100 نفر هم در حمله مهاجمان زخمی شده اند.

لحظاتی پس از ورود مهاجمان به این آموزشگاه، نیروهای ویژه ارتش و پلیس پاکستان به محل اعزام شدند و درگیری شدیدی بین دو طرف روی داد که چند ساعت به طول انجامید.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

اشغال آموزشگاه پلیس لاهور با بمباران هوایی قسمت هایی از این مجتمع توسط نیروهای دولتی و تبادل سنگین آتش سرانجام خاتمه یافت و منابع دولتی گفته اند که مهاجمان مسلح کشته یا دستگیر شده اند.

براساس برخی گزارش ها، شمار مهاجمان به هفت نفر می رسید که چهار تن از آنان در تبادل آتش با نیروهای دولتی از پای در آمدند و سه نفر بازداشت شدند اما هنوز آمار رسمی از شمار مهاجمان و تلفات این حمله انتشار نیافته است.

به گزارش خبرگزاری ها، مردان مسلح بلافصله پس از ورود به محوطه این مجتمع، تعدادی نارنجک را به میان افراد حاضر در محل پرتاب کردند و با اسلحه خودکار، به روی آنان آتش گشودند و سپس همراه با تعدادی از دانشجویان به عنوان گروگان، در قسمت های مختلف مجتمع موضع گرفتند.

به گزارش شبکه های تلویزیونی محلی، کوتاه مدتی پس از آغاز عملیات، منطقه درگیری در محاصره پلیس قرار گرفت و رفت و آمد خودروها در خیابان های اطراف آن متوقف شد و تبادل آتش بین نیروهای اعزامی و مهاجمان برای چند ساعت ادامه داشت.

استفاده از اونیفورم پلیس

تلویزیون های پاکستان تصاویری از اجساد کشته شدگان و زخمی های حادثه را در اطراف میدان مشق این مرکز و همچنین حمل اجساد و زخمی ها از محل درگیری را نشان داده اند.

پلیس در اطراف آموزشگاه پلیس

ماموران پلیس محوطه آموزشگاه پلیس را محاصره کرده اند

در مورد چگونگی نفوذ مهاجمان به این محل گزارش دقیقی مخابره نشده اما از قول یکی از منابع محلی نقل شده که این افراد با استفاده از اونیفورم های پلیس توانستند وارد مرکز آموزشی شوند و استفاده از اونیفورم پلیس شناسایی و مقابله با مهاجمان را دشوارتر کرد.

بیمارستان های لاهور برای پذیرش زخمی های این واقعه به حالت آماده باش در آمده اند.

مرکز آموزش پلیس لاهور در حومه شهر واقع است و گفته می شود که در زمان حمله، چند صد تن از دانشجویان، استادان و ماموران محافظ در محل حضور داشتند.

از هویت مهاجمان و ارتباط سازمانی آنها تا کنون خبری ارسال نشده است.

این نخستین بار نیست که ماموران و مراکز نظامی و انتظامی پاکستان هدف تهاجم افراد مسلح قرار می گیرند و به خصوص، در موارد متعدد، حمله افراد مسلح وابسته به گروه های تندرو اسلامگرا به نیروهای دولتی در مناطق شمال غرب پاکستان گزارش شده است.

حادثه حمله به مرکز آموزش پلیس لاهور چند هفته پس از حمله افراد مسلح به کاروان خودروهای حامل بازیکنان تیم کریکت سریلانکا در لاهور گزارش می شود که در روز 3 مارس روی داد.

در آن حمله، هشت پاکستانی، از جمله تعدادی از ماموران محافظ اتوبوس بازیکنان سریلانکایی، کشته و چندین نفر، از جمله شماری از اعضای این تیم زخمی شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.