کره شمالی دو خبرنگار آمریکایی را محاکمه می کند

Image caption رودخانه یالو بین چین و کره شمالی قرار دارد

خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرده است که دو خبرنگار زن آمریکایی که اخیرا در مرز کره شمالی و چین بازداشت شده اند را به اتهام ورود غیرقانونی به قلمروی این کشور و ارتکاب اعمال خصمانه محاکمه خواهند شد.

مرزبانان کره شمالی روز 17 ماه مارس این دو شهروند آمریکا به نام های ایونا لی و لورا لینگ را بازداشت کردند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی می گوید، مقدمات تفهیم اتهام و محاکمه این دو تن در جریان است.

به گزارش این خبرگزاری، مقام های کره شمالی اتهام ورود غیرقانونی به خاک این کشور و ارتکاب "اعمال خصمانه" را علیه دو شهروند آمریکا مطرح خواهد کرد.

گزارش بازداشت خبرنگاران آمریکایی در حالی منتشر شده است که تنش میان کره شمالی و آمریکا بر سر تصمیم کره شمالی برای آزمایش موشک حامل ماهواره به فضا بالا گرفته است.

کره شمالی می گوید که پرتاب موشک بخشی از برنامه مخابراتی این کشور است، اما آمریکا معتقد است که کره شمالی به بهانه پرتاب ماهواره قصد دارد موشک بالستیک دور بردی را آزمایش کند.

کره شمالی گفته است که دو شهروند آمریکا به اخطارهای مرزبانان توجه نکردند و به تصویربرداری در منطقه مرزی این کشور ادامه داده بودند.

آمریکا در ارتباط با سرنوشت این دو ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی آن ها شده است.

لورا لینگ، شهروند آمریکایی-چینی و ایونا لی، شهروند کره ای-آمریکایی، که برای بخش اینترنتی شبکه تلویزیونی "کارنت تی وی" کالیفرنیا کار می کنند.

گزارش شده که راهنمای چینی آن ها که کره ای الاصل است، نیز بازداشت شده است.

"چون کی-وان"، یک روحانی مسیحی در سئول، پایتخت کره جنوبی، که به میسر شدن این سفر برای دو خبرنگار آمریکایی کمک کرده بود، گفت که هدف آن ها از سفر به منطقه، تهیه گزارش در باره پناهجویان کره شمالی در شمال شرق چین بوده است.

محل دقیق بازداشت خبرنگاران هنوز روشن نیست.

شبکه تلویزیونی "وای تی ان" در کره جنوبی و یک منبع دیپلماتیک که نام او افشا نشده است، گفته اند که مرزبانان کره شمالی از رودخانه مرزی "تومن" عبور کرده و در داخل خاک چین خبرنگاران آمریکایی را بازداشت کرده اند.

اما کره شمالی می گوید خبرنگاران آمریکایی را در خاک خود در کنار رودخانه مرزی "یالو" بازداشت کرده است.

دو رودخانه یالو و تومن دائما به عنوان گذرگاه نقل و انتقال کالا میان چین و کره شمالی مورد استفاده هستند.

بسیاری از شهروندان کره شمالی تلاش داشته اند برای فرار از فقر و سرکوب در این کشور از این رودخانه ها عبور کنند و وارد کشور همسایه، چین شوند.

مایکل بریستو، گزارشگر بی بی سی، که به تازگی از منطقه مرزی میان کره شمالی و چین بازگشته است، می گوید در این منطقه حضور نظامی شدید است.

او می گوید از کناره رودخانه های مرزی، می توان ایست های بازرسی را دید که با فاصله چند کیلومتر از یکدیگر مستقر شده اند.

مطالب مرتبط