دهها تن در غرق قایق مهاجران غیرقانونی جان داده اند

یکی از مسافران قایق
Image caption امدادرسانان تعدادی از سرنشینان قایق را نجات داده اند

در حادثه غرق یک قایق حامل مهاجران عازم اروپا دهها تن کشته و مفقود شده اند و همزمان از احتمال غرق یک قایق دیگر نیز گزارش هایی رسیده است.

روز سه شنبه، 31 مارس (11 فروردین)، وزارت کشور لیبی اعلام کرد که قایقی که گروهی از مهاجران غیرقانونی را از آفریقا به مقصد اروپا حمل می کرد در نزدیک سواحل این کشور غرق شده و شماری از سرنشینان آن جان خود را از دست داده اند هرچند هنوز تعداد تلفات این حادثه مشخص نیست.

وزارت کشور لیبی گفته است که ظاهرا قایق سانحه دیده حدود دویست و پنجاه نفر مسافر داشت اما تاکنون بیست نفر از آنان توسط گروه های امدادرسان لیبیایی نجات یافته اند.

براساس این گزارش ها، این قایق کوتاه مدتی پس از ترک بندر سیدی بلال، در نزدیک طرابلس، پایتخت لیبی، دچار مشکل شد.

وزارت امور خارجه مصر هم با تایید نجات بیست تن از مسافران قایق گفته استکه احتمال دارد دهها تن دیگر در این حادثه جان خود را از دست داده باشند.

یک مقام مصری محل غرق شدن قایق را حدود سی کیلومتری ساحل لیبی و دلیل آن را سوراخ شدن بدنه قایق گزارش کرده است.

وی گفته است که ماموران امداد لیبیایی اجساد تعدادی از مسافران غرق شده قایق، از جمله ده شهروند مصری، را از آب گرفته اند اما ملیت سایر سرنشینان قایق هنوز مشخص نیست.

غرق یک قایق دیگر؟

همزمان، گزارش هایی از غرق یک قایق دیگر هم در نزدیک سواحل لیبی گزارش شده که گفته می شود با بیش از سیصد و چهل مهاجر غیرقانونی عازم اروپا بود اما این گزارش ها تایید نشده است.

Image caption مهاجرت غیرقانونی به اروپا از راه دریا نا امن و خطرناک است

در سال های اخیر، برخی بنادر لیبی به یکی از نقاط اصلی در مسیر انتقال مهاجران غیرقانونی به سوی اروپا تبدیل شده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در منطقه، بسیاری از این مهاجران از شهروندان مصری هستند که به دلیل بیکاری گسترده در صدد مهاجرت به کشورهای اروپایی، به خصوص ایتالیا، بر می آیند.

این افراد با پرداخت مبالغی به دلالان می کوشند به طور غیرقانونی و بدون داشتن روادید وارد یکی از کشورهای اروپایی شوند با این امید که بعدا بتوانند برای کار به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.

معمولا مسافرت این مهاجران به سوی اروپا در قایق های فرسوده صورت می گیرد که در بسیاری از موارد، بیش از ظرفیت خود مسافر گرفته اند.

به همین دلیل، موارد غرق قایق های حامل مهاجران غیرقانونی، همراه با تلفات سنگین آنان، حادثه ای بی سابق نیست.

در ماه ژوئن سال گذشته، یک قایق حامل مهاجران در مسیر آفریقا به سوی اروپا غزق شد و چهل تن از سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

دولت ایتالیا اعلام کرده است که به زودی اجرای عملیات گشت زنی دریایی را به طور مشترک با لیبی آغاز خواهد کرد تا با ورود مهاجران غیرقانونی از طریق دریا مقابله کند.

مطالب مرتبط