طالبان پاکستانی مسئولیت حمله خونین لاهور را برعهده گرفت

محسود
Image caption محسود مسئولیت حمله لاهور و چند عملیات دیگر را برعهده گرفت

رهبر گروه موسوم به تحریک طالبان پاکستانی مسئولیت حمله به یک مرکز آموزشی در پاکستان را برعهده گرفته است.

روز سه شنبه، 31 مارس (11 فروردین)، بیت الله محسود، رهبر گروه موسوم به تحریک (جنبش) طالبان پاکستان، در تماس تلفنی با دفتر بی بی سی در افغانستان گفته است که حمله روز دوشنبه به آموزشگاه پلیس شهر لاهور افراد تحت فرماندهی وی صورت گرفت و این گروه همچنین در چند مورد حملات در پاکستان نیز دست داشته است.

به گفته بیت الله محسود، بمب گذاری انتحاری در یک پاسگاه پلیس در شهر اسلام آباد، پایتخت پاکستان، در هفته گذشته، و حمله به یک ستون خودروهای حامل نفرات ارتش پاکستان در مناطق قبیله نشین مجاور مرز افغانستان در روز دوشنبه نیز توسط گروه تحریک طالبان پاکستان صورت گرفت.

رهبر طالبان پاکستانی گفته است که این عملیات را به تلافی حملات موشکی نیروهای آمریکایی به محلی در داخل مناطق قبیله نشین پاکستان به اجرا گذاشته است.

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در موارد متعدد محل هایی را که مرکز تجمع شورشیان مسلح در داخل پاکستان دانسته اند هدف حمله قرار داده اند.

روز گذشته، گروهی افراد مسلح به تفنگ اتوماتیک و نارنجک به آموزشگاه پلیس شهر لاهور وارد شدند و پس از کشتن شماری از افراد حاضر در مجتمع، چند تن را به گروگان گرفتند.

Image caption اکثر کشته شدگان لاهور از دانشجویان آموزشگاه پلیس بودند

این واقعه پس از هشت ساعت درگیری سنگین بین این افراد و نفرات زبده ارتش و پلیس پاکستان با کشته شدن هجده نفر و زخمی شدن حدود نود تن دیگر خاتمه یافت.

زخمی های حادثه به بیمارستان های لاهور منتقل شده اند و ماموران دولتی به منظور حصول اطمینان از اینکه هیچیک از مهاجمان در میان زخمی ها نیست، به بازجویی از آنان پرداخته اند..

براساس گزارش های رسیده از پاکستان، علاوه بر هشت دانشجوی این مرکز، دو رهگذر نیز در این حادثه کشته شدند و هشت از مهاجمان نیز از پای در آمدند و گفته می شود سه تن از مهاجمان نیز خود را تسلیم نیروهای دولتی کردند و بازداشت شدند.

طالبان پاکستانی

پیشتر یکی از مقامات ارشد وزارت کشور پاکستان هم احتمال داده بود که حمله به آموزشگاه پلیس شهر لاهور توسط نیروهای طالبان انجام شده باشد.

بیت الله محسود، که به گفته برخی مقامات پاکستانی دارای ارتباط نزدیک با شبکه القاعده است، رهبری گروهی از افراد مسلح را برعهده دارد که عمدتا در منطقه وزیرستان جنوبی، در نزدیک مرز پاکستان با افغانستان، فعالیت دارند.

برخی از منابع پاکستانی گروه تحت فرمان او را به سازمان دادن و اجرای طرح ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم پاکستان، در دسامبر سال 2007 هم متهم می کنند.

Image caption چند تن از مهاجمان توسط نیروهای دولتی بازداشت شدند

به گفته این منابع، جنبش طالبان پاکستان از چند گروه متشکل از تندورهای مسلح اسلامگرا تشکیل یافته که احتمالا در سال 2007 همکاری با یکدیگر را آغاز کردند.

عملیات خشونت آمیز افراد مسلح درمناطق مرزی پاکستان و افغانستان، به خصوص منطقه قبیله نشین وزیرستان، از اواسط سال 2007 شدت گرفته و این منطقه شاهد درگیری های سنگین بین نیروهای دولتی و شورشیان بوده است.

شورشیان مسلح، که گفته می شود با طالبان افغانستان و شبکه القاعده ارتباط نزدیک دارند، در موارد متعدد مراکز دولتی پاکستان را هدف حملاتی از جمله حملات انتحاری قرار داده اند و به ترور و ربودن ماموران دولتی در این منطقه و سایر نقاط پاکستان مبادرت کرده اند.

حمله روز دوشنبه در لاهور یک روز پس از سخنان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، حاوی ابراز حمایت از دولت آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، به اجرا در آمد.

آقای اوباما در این سخنان، که چند روز پیش از برگزاری اجلاس امنیت افغانستان در لاهه ایراد شد، که موفقیت دولت پاکستان در مقابله با شورشیان مسلح در مناطق مرزی با افغانستان برای استقرار امنیت در افغانستان ضرورت دارد.

مطالب مرتبط