نتانیاهو، دولت خود را معرفی می کند

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود، امروز (سه شنبه 31 مارس) برای دومین بار به عنوان نخست وزیر اسرائیل سوگند یاد می کند.

دولت او بزرگترین کابینه تاریخ اسرائیل خواهد بود و از نظر تنوع احزاب استثنایی است. در این کابینه وزیرانی از حزبهای کار، اسرائیل خانه ما، شاس و گروه کوچکی از شهرک نشینان یهودی حضور خواهند داشت.

آقای نتانیاهو برای وزارت خارجه آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راستگرای افراطی "یسرائیل بیتنو" (اسرائیل خانه ما) در نظر گرفته است.

اهود باراک، رهبر حزب چپگرای کارگر نیز که در کابینه اهود اولمرت، نخست وزیر سابق، وزیر دفاع بود در این مقام باقی خواهد ماند.

بنیامین نتانیاهو که پس از ده سال دوباره تکشیل دولت می دهد، مخالف اصلی برنامه های دولت اهود اولمرت و حزب کادیما به ویژه در رابطه با فلسطینیان بود.

او که در دولت آریل شارون، وزارت دارایی را بر عهده داشت، به نشانه اعتراض در خصوص خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه از مقام خود استعفا کرد.

احتمالا برنامه هسته ای ایران در صدر فهرست برنامه های امنیتی دولت آقای نتانیاهو قرار دارد.

کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده اند که شاید این دولت ائتلافی، برنامه تشکیل کشور مستقل فلسطینیان را متوقف کند.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه گفت که دولت او هر کاری در خصوص دستیابی به صلحی منصفانه و ماندگار با همسایگان اسرائیل و همه جهان عرب خواهد کرد.

وی پیشتر گفته بود که دلیلی نمی بییند که فلسطینیان دارای کشور مستقل و جدا باشند.

قرار است او بعد از ظهر سه شنبه کابینه خود را که از 30 وزیر تشکیل شده به کنست، پارلمان اسرائیل معرفی کند.

نخستین بار که بنیامین نتانیاهو نخست وزیری اسرائیل را بر عهده داشت، نتوانست دوره خود را به پایان ببرد؛ چیزی که در تاریخ اسرائیل بارها اتفاق افتاده است.

احتمال می رود این بار نیز آقای نتانیاهو با توجه به وجود ترکیبی از چهره های کاملا مخالف یکدیگر و اختلاف نظر کلی در میان احزاب حاضر در کابینه اش، با مشکلات زیادی روبرو شود.

احزاب راستگرای اسرائیل که در دولت جدید اکثریت را در اختیار خواهند داشت، به مذاکرات صلح خاور میانه با فلسطینیان اعتقادی ندارند و در ازا خواهان ادامه درگیری با فلسطینیان و تمرکز بر روی برنامه آقای نتانیاهو موسوم به "صلح اقتصادی" هستند که بجای دادن کشوری مستقل به فلسطینیان، امتیازهای دیگری به آنها داده خواهد شد.

اما مهمترین نگرانی آقای نتانیاهو در منطقه برنامه های هسته ای ایران خواهد بود. آقای نتانیاهو همواره ایران را خطری جدی برای کشوری اعلام کرد و خواهان حمله به تاسیسات هسته ای ایران بوده است. مسئله ای که شاید به عنوان نخست وزیر تصمیم دیگری در باره آن اتخاذ کند.

بجز این وضعیت شکننده اقتصادی اسرائیل، حزب الله لبنان و حضور حماس در غزه از مهمترین مسائلی است که آقای نتانیاهو پیش رو دارد.

مطالب مرتبط