پارلمان اسرائیل کابینه نتانیاهو را تایید کرد

بنیامین نتانیاهو
Image caption این دومین است که نتانیاهو نخست وزیر می شود

پارلمان اسرائیل پس از شش ساعت بحث، کابینه بنیامین نتانیاهو، که ائتلافی از گروه های متمایل به راست است را با 69 رای در مقابل 45 رای تایید کرده است.

پیشتر آقای نتانیاهو از پارلمان که برای برگزاری مراسم تحلیف وی آماده می شد خواسته بود به او اعتماد کند.

وی گفت که اسرائیل با چالش های اقتصادی و امنیتی مواجه است و این "دورانی عادی" برای این کشور نیست.

وی همچنین گفت آماده است با فلسطینی ها مذاکرات صلح انجام دهد.

کابینه ائتلافی وی که حاصل چندین هفته مذاکرات بسیار زجرآور است بزرگترین کابینه در تاریخ اسرائیل به شمار می رود و شامل احزاب راست میانه، چپ میانه و به شدت راستگراست. در این کابینه وزیرانی از حزبهای کار، اسرائیل خانه ما، شاس و گروه کوچکی از شهرک نشینان یهودی حضور خواهند داشت.

تحلیلگران می گویند که برنامه اتمی ایران احتمالا در صدر دستور کار امنیتی دولت جدید اسرائیل قرار دارد.

آقای نتانیاهو آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راستگرای افراطی "یسرائیل بیتنو" (اسرائیل خانه ما) را برای پست وزارت خارجه در نظر گرفته بود که نامزدی او نیز در جلسه امروز پارلمان تایید شد.

کشورهای غربی نسبت به موضع احتمالی این ائتلاف در مورد یافتن راه حل صلحی با فلسطینی ها مبتنی بر ایجاد دو کشور ابراز نگرانی کرده اند.

آقای نتانیاهو در سخنانش در کنست - پارلمان اسرائیل - پیش از مراسم سوگند ظاهرا در اشاره ای به ایران گفت که بزرگترین تهدیدی که متوجه اسرائیل و جهان است از احتمال مسلح شدن "یک رژیم رادیکال به سلاح های اتمی ناشی می شود." ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند.

وی گفت "شرم آور" است که "درخواست های رهبران ایران برای نابودی اسرائیل با بی تفاوتی جهان روبرو می شود، بدون آنکه قاطعانه محکوم شود."

آقای نتانیاهو همچنین گفت که او وارد مذاکرات صلح با فلسطینی ها خواهد شد.

او به رهبران فلسطینی گفت: "اگر شما واقعا صلح می خواهید، صلح قابل دستیابی است.... ما میلی نداریم بر مردمان دیگر حکومت کنیم. ما نمی خواهیم بر فلسطینی ها اعمال قدرت کنیم."

اما یک سخنگوی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفت که بیانیه آقای نتانیاهو "دلگرم کننده نیست" زیرا هیچ اشاره ای به احتمال تشکیل یک کشور فلسطینی نمی کند.

آقای نتانیاهو در گذشته گفته است که نیازی نمی بیند که فلسطینی ها یک کشور کامل و مستقل داشته باشند.

این دومین بار است که آقای نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می شود. او آخرین بار در سال 1999 دارای چنین پستی بود.

پل وود خبرنگار بی بی سی می گوید وقتی بنیامین نتانیاهو بار قبل نخست وزیر بود، با زبانی تند در مورد فلسطینی ها صحبت می کرد اما موافقتنامه های مهمی با آنها امضا کرد که از جمله شامل واگذاری زمین در کرانه باختری می شد.

اما به گفته خبرنگار ما حضور حزب کارگر در ائتلاف تازه به دولت کمک خواهد کرد چهره ای میانه رو از خود ترسیم کند و در برابر فشارها، به خصوص از سوی واشنگتن، برای حرکت به سوی یک راه حل دو کشوری مقاومت کند.

اهود باراک، رهبر حزب چپگرای کارگر که در کابینه اهود اولمرت، نخست وزیر سابق، وزیر دفاع بود در این مقام باقی خواهد ماند.

بنیامین نتانیاهو در جریان انتخابات مخالف اصلی برنامه های دولت اهود اولمرت و حزب کادیما به ویژه در رابطه با فلسطینیان بود.

او که در دولت آریل شارون، وزارت دارایی را بر عهده داشت، به نشانه اعتراض در خصوص خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه از مقام خود استعفا کرد.

وی روز دوشنبه گفت که دولت او هر کاری در خصوص دستیابی به صلحی منصفانه و ماندگار با همسایگان اسرائیل و همه جهان عرب خواهد کرد.

مطالب مرتبط