اولین سفر عمده خارجی اوباما شروع شد

باراک و میشل اوباما از فرودگاه استنستد وارد بریتانیا شدند
Image caption باراک و میشل اوباما از فرودگاه استنستد وارد بریتانیا شدند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین سفر عمده خارجی خود از زمان رسیدن به قدرت در ماه ژانویه، وارد بریتانیا شده است.

اولین بخش سفر از اوباما شرکت در اجلاس سران گروه 20 به میزبانی گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، خواهد بود.

وی در ادامه این سفر، در مزر آلمان و فرانسه به رهبران کشورهای اروپایی در اجلاس سران ناتو ملحق خواهد شد و بعد از جمهوری چک و ترکیه بازدید خواهد کرد.

جاستین وب خبرنگار امور آمریکای شمالی در بی بی سی می گوید از آنجا که بسیاری از ملل دنیا آمریکا را کاتالیزور بهبود اقتصاد جهانی می دانند، این سفر اهمیت زیادی دارد.

آلیستر دارلینگ وزیر خزانه داری بریتانیا و یک مقام بلندپایه سفارت بریتانیا در واشنگتن در فرودگاه استنستد به استقبال باراک اوباما و همسرش میشل رفتند.

رئیس جمهوری آمریکا سپس با هلی کوپتر به محل اقامت خود در سفارت آمریکا در مرکز لندن منتقل شد.

آقای اوبا پیش از شرکت در اجلاس سران گروه 20 در روز پنجشنبه گفتگوهای مفصلی با گوردون براون خواهد داشت. او همچنین با دیوید کامرون رئیس حزب محافظه کار بریتانیا دیدار خواهد کرد و دیداری خصوصی نیز با ملکه الیزابت خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان اجلاس سران گروه 20 دیدارهای دوجانبه ای با دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه، هو جینتائو رئیس جمهوری چین، مانموهان سینگ نخست وزیر هند، لی میونگ باک رئیس جمهوری کره جنوبی و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی برگزار خواهد کرد.

خبرنگار ما می گوید که آقای اوباما در این سفر تاکید خواهد کرد که آمریکا تغییر کرده است، که آمریکا مایل است به دیگران گوش فرا دهد و تعامل کند، اما او همچنین تاکید خواهد کرد که آمریکا همچنان ظرفیت آن را دارد که جهان را در جهت صحیح هدایت کند.

آقای براون مشتاق است رهبران جهان در جریان این نشست بر سر مجموعه تازه ای از مقررات برای تنظیم امور مالی جهان و همچنین تدابیری برای بهبود تقاضا برای کالاهای مصرفی و حمایت از کشورهای فقیرتر توافق کنند.

اما درحالی که دو روز تا این اجلاس باقی مانده شکاف های دیگری در مورد چگونگی رسیدگی به بحران اقتصادی در حال بروز است.

کریستین لاگارد، وزیر دارایی فرانسه، به بی بی سی گفت که اگر آمریکا و بریتانیا آماده پذیرش یک سازمان قوی تر ناظر بر مقررات مالی جهان نباشند، فرانسه از امضای هرگونه توافقی خودداری خواهد کرد.

کشورهای گروه 20 همچنین در مورد ابعاد بسته مشوق های اقتصادی هر کشور اختلاف نظر دارند.

برخی ناظران آمریکایی خواهان آن شده اند که دولت های اروپایی بر ابعاد این بسته ها بیافزایند اما در مقابل برخی رهبران اروپایی استدلال کرده اند که بحران اقتصادی در آمریکا شروع شده و بنابراین بسته مشوق اقتصادی آمریکا باید بزرگتر از دیگران باشد.

مطالب مرتبط