تغییر موضع آمریکا در مورد شورای حقوق بشر سازمان ملل

منوچهر متکی درحال سخنرانی در شورای حقوق بشر در ژنو در روز دوم مارس 2009
Image caption منوچهر متکی وزیر خارجه ایران درحال سخنرانی در شورای حقوق بشر در ژنو در روز دوم مارس 2009

دولت اوباما با تصمیم برای کسب یک کرسی برای آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، یکی دیگر از سیاست های دوره جورج بوش را تغییر داده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و سوزان رایس، نماینده این کشور در سازمان ملل، مشترکا اعلام کردند که آمریکا در انتخابات بعدی برای عضویت در این شورا شرکت خواهد کرد.

دور بعدی انتخابات این شورا که 47 عضو دارد قرار است روز 15 مه برگزار شود.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، به این شورا انتقاد داشت که کشورهایی با کارنامه ضعیف حقوق بشری را به عضویت می پذیرد.

انتقادهای مکرر این شورا از اسرائیل و ناکامی آن در اظهار نظر درباره نقض حقوق بشر در برخی دیگر از کشورها، مانند سودان، از دیگر عوامل رنجش دولت قبلی آمریکا بود.

شورای حقوق بشر که در ژنو مستقر است در سال 2006 جایگزین کمیسیون سازمان ملل در امور حقوق بشر شد؛ کمیسیونی که بسیاری آن را ناکارآمد می دانستند.

چین، عربستان سعودی و کوبا از اعضای کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل هستند.

'کار از داخل'

وزارت خارجه آمریکا گفت که تصمیم برای شرکت در انتخابات این شورا در راستای "عصر تازه تعامل" با سایر کشورها در دوران باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، "برای پیشبرد منافع امنیتی آمریکا و برآمدن از عهده چالش های قرن 21 در جهان است."

خانم کلینتون در این بیانیه گفت: "ما همراه دیگران دست به کار بهبود نظام حقوق بشر سازمان ملل برای پیشبرد بینشی خواهیم شد که در اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل تصریح شده است."

سوزان رایس نیز گفت: "آنهایی که در اطراف جهان از نقض حقوق و سرکوب رنج می برند، و کسانی که زندگی خود را وقف پیشبرد حقوق بشر می کنند، نیازمند توازن و اعتبار شورا هستند."

او افزود: "ما با کار از داخل، می توانیم شورا را به مجمعی موثرتر برای تشویق حقوق بشر و حفاظت از آن بدل کنیم."

اعضای تازه شورا که در ماه مه انتخاب شوند برای سه سال در آن عضویت خواهند داشت.