لیبرمن: تعهدی نسبت به تشکیل کشور مستقل فلسطینی نداریم

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه جدید اسرائیل در اولین اظهارنظر پس از به عهده گرفتن این سمت گفت اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به توافق نامه دولت پیشین این کشور در نشست آناپولیس ندارد.

در جریان کنفرانس آناپولیس که با حمایت آمریکا در سال 2007 برگزار شد، رهبران اسرائیل و فلسطینی متعهد به آغاز گفتگوهای رسمی روند صلح شدند.

این اظهارنظر آقای لیبرمن به معنای آن است که دولت جدید تعهدی در زمینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد. این در حالی است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خود را متعهد به تشکیل کشور مستقل فلسطینی دانسته است.

آویگدور لیبرمن، رهبر حزب "اسرائیل، خانه ما" در مراسم تحویل وزارت خارجه اسرائیل از زیپی لیونی، وزیر خارجه دولت اهود اولمرت گفت کنفرانس صلح آناپولیس هیچ اعتبار قانونی ندارد.

وزیر خارجه جدید اسرائیل افزود دولت اسرائیل و پارلمان آن توافق نامه آناپولیس را تصویب نکرده اند.

به دنبال این اظهارنظر آقای لیبرمن، زیپی لیونی مداخله کرد که این امر منجر به معذب شدن دیپلمات های حاضر در این مراسم شد.

مقام های فلسطینی می گویند مواضع آقای لیبرمن، می تواند ثبات را به خطر بیاندازد. یک مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، آقای لیبرمن را مانعی بر سر روند صلح خوانده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز به صراحت از راه حل دو کشوری حمایت نمی کند.

آقای لیبرمن در این مراسم گفت تنها یک سند وجود دارد که ما را به انجام آن متعهد می کند اما این سند، کنفرانس آناپولیس نیست.

منظور وزیر امور خارجه اسرائیل، سندی است که به نقشه راه معروف است و در سال 2003 به امضا طرفین رسیده است.

فشار بر اسرائیل

در همین حال محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت جدید اسرائیل شده است.

به دنبال آغاز به کار دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که نخست وزیر جدید اسرائیل، هرگز به صلح با فلسطینیان اعتقادی نداشته است.

او از جامعه جهانی خواسته تا به منظور حل و فصل بحران خاورمیانه، نتانیاهو را تحت فشار شدید قرار دهد.

مطالب مرتبط