محمود عباس: نتانیاهو به صلح اعتقادی ندارد

محمود عباس
Image caption عباس: نتانیاهو هرگز به صلح با فلسطینیان اعتقادی نداشته است

رهبر فلسطینیان خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت جدید اسرائیل شده است.

در واکنش به آغاز به کار دولت ائتلافی اسرائیل، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جدید اسرائیل، هرگز به صلح با فلسطینیان اعتقادی نداشته است و از جامعه جهانی خواست تا به منظور حل و فصل بحران خاورمیانه، وی را تحت فشار شدید قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی تشکیلات خودگردان، آقای عباس گفت که نتانیاهو هرگز راه حل مبتنی بر وجود دو کشور فلسطین و اسرائیل در همسایگی یکدیگر را نپذیرفته و هیچ توافقنامه ای را در این زمینه امضا نکرده است و در نظر ندارد شهرک سازی در اراضی اشغالی را متوقف کند.

رئیس تشکیلات خودگردان گفت لازم است این واقعیت ها به آگاهی جهانیان برسد و مسئولیت جامعه بین المللی در این زمینه مورد تاکید قرار گیرد.

روز سه شنبه، بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود، پس از کسب توافق حزب ملیگرای افراطی "اسرائیل خانه ما"، حزب مذهبی شاس و حزب چپ میانه کارگر برای شرکت در دولت ائتلافی، توانست رای اعتماد پارلمان اسرائیل را به دست آورد.

Image caption نتانیاهو ایران اتمی را بزرگترین تهدید علیه اسرائیل دانسته است

آقای نتانیاهو، که از سال 1996 تا 1999 نیز سمت نخست وزیری را بر عهده داشته است، در پی ناکامی حزب میانه رو کادیما در تشکیل دولت ائتلافی مامور تشکیل کابینه شد.

وی در سخنانی که پس از کسب رای اعتماد از پارلمان ایراد کرد، در مورد اختلاف با فلسطینیان گفت که دولت وی "به توافق نهایی" با فلسطینیان پایبند است اما به تعهد نسبت به راه حل مبتنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی اشاره ای نکرد.

نخست وزیر جدید اسرائیل افزود که براساس این توافق نهایی، "فلسطینیان از حق کامل حکومت بر خود برخوردارند مگر در مواردی که چنین حقی امنیت یا موجودیت کشرو اسرائیل را به مخاطره اندازد."

هشدار در مورد ایران

در سال های اخیر، بنیامین نتانیاهو تاکید داشته است که پیش از پیگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان، لازم است بهبود شرایط اقتصادی کرانه باختری رود اردن مورد توجه قرار گیرد.

نخست وزیر اسرائیل در تشریح اولویت های دولت خود، در اشاره ای تلویحی به برنامه های هسته ای ایران، گفت که بزرگترین خطر از سوی "یک رژیم افراطی مسلح به اسلحه اتمی" متوجه اسرائیل است.

Image caption سیاست آمریکا می تواند موضع عباس را در برابر اسرائیل تقویت کند

بنیامین نتانیاهو به طور ضمنی سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مورد هولوکاست را یادآور شد و گفت که "شرم آور است که چندین دهه پس از هولوکاست، دعوت رهیران ایران برای نابودی اسرائیل با بی تفاوتی جهانیان مواجه می شود" و افزود که برخلاف آنچه که در قرن گذشته روی داد، یهودیان اینک از ابزار لازم برای دفاع از خود برخوردارند.

ترکیب دولت جدید اسرائیل، به خصوص انتصاب رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" به وزارت امور خارجه نگرانی طرفداران مذاکرات صلح خاورمیانه را به همراه آورده است به خصوص اینکه وی تا کنون با واگذاری اراضی اشغالی به فلسطینیان به شدت مخالفت کرده در حالیکه به عنوان وزیر امور خارجه، قاعدتا نظارت بر مذاکرات صلح را بر عهده خواهد داشت.

در عین حال، دولت آقای نتانیاهو در زمینه نوع برخورد با مساله فلسطین با محدودیت ها و فشارهایی در داخل و خارج مواجه خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا، بر ادامه روند مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان در چارچوب طرح مبتنی بر تاسیس کشور مستقل فلسطینی تاکید داشته است و انتظار می رود که دولت بنیامین نتانیاهو را برای مشارکت در این روند تحت فشار قرار دهد.

همچنین، حزب کارگر، از شرکای دولت ائتلافی، به روند مذاکرات صلح کاملا متعهد است و خروج احتمالی این حزب از کابینه می تواند دولت ائتلافی را با خطر سقوط مواجه کند.

مطالب مرتبط