به روز شده:  10:21 گرينويچ - چهارشنبه 01 آوريل 2009 - 12 فروردین 1388

تدابیر امنیتی شدید در آستانه اجلاس گروه 20

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ده ها هزار نفر از طرفداران محیط زیست و فعالان ضد جنگ در واکنش به برگزاری اجلاس گروه 20 در نقاط مختلف مرکز لندن جمع شده اند.

تدابیر امنیتی شدیدی در مرکز این شهر اتخاذ شده است از جمله اینکه دست کم 2500 پلیس دیگر به نیروهای مامور حفظ نظم و امنیت مستقر در لندن اضافه شده اند. انتظار می رود که هزینه این عملیات امنیتی به بیش از 10 میلیون دلار برسد.

هزاران تظاهر کننده بیرون ساختمان بانک مرکزی بریتانیا اجتماع کرده اند و پلیس چند تظاهر کننده را که با خودروی ضد گلوله وارد شهر شدند مورد بازجویی قرار داده است.

تازه ترین گزارش ها حاکی از درگیری شدید تظاهر کنندگان با پلیس ضد شورش در بیرون ساختمان این بانک است.

جایی دیگر تظاهرکنندگان با حمله به یکی از شعبه های بانک اسکاتلند، شیشه های آن را شکسته و وارد ساختمان شده اند.

تا کنون یازده نفر از تظاهر کنندگان به ظن داشتن یونیفورم پلیس بازداشت شده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، لندن در طول چند روز آینده به شهری نا آرام تبدیل خواهد شد و تظاهرات به همان اندازه اجلاس مورد توجه ناظران قرار خواهد گرفت.

در عین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در اولین سفر عمده خارجی خود از زمان رسیدن به قدرت در ماه ژانویه، وارد بریتانیا شده است.

آقای اوباما امروز (چهارشنبه 1 مارس) سرگرم انجام یک رشته ملاقات برای آمادگی بیشتر پیش از اجلاس گروه 20 در روز پنجشنبه است.

خبرنگاران هنگام رسیدن باراک اوباما به خانه شماره 10 داونینگ استریت جمع شده اند

او ابتدا با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، ملاقات و گفتگوی مفصلی خواهد داشت و سپس با دیوید کامرون رئیس حزب محافظه کار بریتانیا دیدار خواهد کرد و دیداری خصوصی نیز با الیزابت، ملکه بریتانیا خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری مشترک خود همراه با گوردون براون به لزوم ادامه روابط دیپلماتیک با ایران اشاره کرد و گفت: " ما هر دو به ادامه روابط دیپلماتیک با ایران متعهدیم تا بتوانیم فرصتی برای آینده ای بهتر برای این کشور فراهم آوریم اما به شرط آنکه جمهوری اسلامی فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند."

او همچنین درباره اوضاع امنیتی افغانستان اظهار نظر کرد و گفت: " ما در طی روزهای آینده با متحدان خود در ناتو درباره آموزش نیروهای امنیتی افغان برای حفاظت بیشتر از غیر نظامیان مشورت خواهیم کرد."

آقای اوباما و نخست وزیری بریتانیا هر دو اذعان کردند که در طی اجلاس گروه 20 مذاکرات سختی برای حل بحران اقتصادی جهان در پیش خواهد بود.

آقای اوباما گفت که همه مشکلات حل نخواهد شد اما به گفته او گزارش های مربوط به اختلافات بین شرکت کنندگان در اجلاس مبالغه آمیز بوده داست.

آقای براون گفت که چند ساعت بیشتر باقی نمانده است تا رهبران کشورهای شرکت کننده در اجلاس به طرحی جامع برای اصلاح و احیای اقتصادی برسند.

منظور از اختلافات، شکاف هایی است که در طول هفته در مورد چگونگی رسیدگی به بحران اقتصادی بروز کرد.

کریستین لاگارد، وزیر دارایی فرانسه، به بی بی سی گفته بود که اگر آمریکا و بریتانیا آماده پذیرش یک سازمان قوی تر ناظر بر فعالیت نهادهای مالی جهان نباشند، فرانسه از امضای هرگونه توافقی خودداری خواهد کرد.

کشورهای گروه 20 همچنین در مورد حجم بسته مشوق های اقتصادی کشورهای مختلف اختلاف نظر دارند.

2500 پلیس دیگر به نیروهای امنیتی در سراسر لندن اضافه شدند

برخی ناظران آمریکایی خواهان آن شده اند که دولت های اروپایی بر ابعاد این بسته ها بیافزایند اما در مقابل برخی رهبران اروپایی استدلال کرده اند که بحران اقتصادی در آمریکا شروع شده و بنابراین بسته مشوق اقتصادی آمریکا باید بزرگتر از دیگران باشد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین برای اولین بار دیداری دوجانبه ای با دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه داشته است.

در این ملاقات هر دو رهبر موافقت خود را برای از سر گیری مذاکرات برای کاهش تولید کلاهک های هسته ای را بعد از یک دهه توقف گفتگوها، اعلام کردند.

وی در ادامه این سفر، در مرز آلمان و فرانسه به رهبران کشورهای اروپایی در اجلاس سران ناتو ملحق خواهد شد و سپس از جمهوری چک و ترکیه دیدن خواهد کرد.

جاستین وب خبرنگار امور آمریکای شمالی در بی بی سی می گوید از آنجا که بسیاری از ملل دنیا آمریکا را کاتالیزور بهبود اقتصاد جهانی می دانند، این سفر اهمیت زیادی دارد.

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب وارد فرودگاه استنستد لندن شد و سپس با هلی کوپتر به محل اقامت خود در سفارت آمریکا در مرکز لندن رفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.