فرانسه خواستار نظارت شدیدتر بر نظام مالی

باراک و میشل اوباما در مقابلات با ملکه الیزابت
Image caption باراک و میشل اوباما روز چهارشنبه از جمله با ملکه ملاقات کردند

فرانسه و آلمان خواستار وضع مقررات شدیدتر برای نظارت بر نظام مالی جهان در جریان اجلاس سران گروه 20 شده اند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، که تهدید کرده ممکن است در صورت برآورده نشدن خواسته هایش کنفرانس را ترک کند، گفت که مقررات تازه ناظر بر فعالیت های مالی "هدفی غیرقابل مذاکره" است.

همزمان در مرکز تجاری و مالی لندن پلیس و تظاهرکنندگان درگیر شده اند که به بازداشت 26 نفر منجر شد.

از سوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همسرش میشل، در کاخ باکینگهام با ملکه الیزابت ملاقات کرده اند.

رهبران کشورهای گروه 20 چهارشنبه شب در یک مراسم شام در دفتر نخست وزیری بریتانیا در "دانینگ استریت" شرکت کرده اند تا فرآیند تنظیم موافقتنامه ای نهایی را شروع کنند.

جلسه رسمی سران این گروه روز پنجشنبه در مرکز "اکسل" در داکلندز لندن برگزار خواهد شد.

میان فرانسه و آلمان از یک سو و آمریکا و بریتانیا از سوی دیگر اختلافاتی وجود داشته است. فرانسه و آلمان خواهان آن هستند که نظام مالی جهان تحت نظارت و مقررات شدیدتر قرار گیرد، درحالی که آمریکا و بریتانیا بر لزوم افزایش خرجکرد دولت ها برای تقویت اقتصاد جهان تاکید کرده اند.

اما نشانه های اولیه حاکی از نزدیک شدن طرف ها به یک نقطه اشتراک است و اینکه احتمالا موافقتنامه ای حاصل خواهد شد.

مهمترین مساله مورد اختلاف ممکن است این باشد که صندوق بین المللی پول باید چقدر کمک اضافه برای یاری رساندن به کشورهای بحران زده دریافت کند، اما در مورد اصل تنظیم مقررات تازه و خرجکرد دولت ها توافق هست.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت که چند ساعت بیشتر باقی نمانده است تا رهبران کشورهای شرکت کننده در اجلاس به طرحی جامع برای اصلاح و احیای اقتصادی برسند.

ملاقات ها

آقای اوباما روز چهارشنبه رشته ملاقات هایی با رهبران جهان داشت.

او ابتدا با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، ملاقات و گفتگوی مفصلی داشت و سپس با دیوید کامرون رئیس حزب محافظه کار بریتانیا دیدار کرد. او و همسرش، میشل، سپس به طور خصوصی با الیزابت، ملکه بریتانیا، ملاقات کردند.

Image caption اوباما و همسرش روز چهارشنبه به دیدار گوردون براون رفتند

رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری مشترک خود همراه با گوردون براون به لزوم ادامه روابط دیپلماتیک با ایران اشاره کرد و گفت: " ما هر دو به ادامه روابط دیپلماتیک با ایران متعهدیم تا بتوانیم فرصتی برای آینده ای بهتر برای این کشور فراهم آوریم اما به شرط آنکه جمهوری اسلامی فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند."

او همچنین درباره اوضاع امنیتی افغانستان اظهار نظر کرد و گفت: " ما در طی روزهای آینده با متحدان خود در ناتو درباره آموزش نیروهای امنیتی افغان برای حفاظت بیشتر از غیر نظامیان مشورت خواهیم کرد."

آقای اوباما گفت که همه مشکلات در جریان اجلاس روز پنجشنبه حل نخواهد شد اما به گفته او گزارش های مربوط به اختلافات بین شرکت کنندگان در اجلاس مبالغه آمیز بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین برای اولین بار دیداری دوجانبه ای با دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه داشته است.

در این ملاقات هر دو رهبر موافقت خود را برای از سر گیری مذاکرات برای کاهش تولید کلاهک های هسته ای را بعد از یک دهه توقف گفتگوها، اعلام کردند.

روز چهارشنبه ده ها هزار نفر از طرفداران محیط زیست و فعالان ضد جنگ در واکنش به برگزاری اجلاس گروه 20 در نقاط مختلف مرکز لندن جمع شدند.

تدابیر امنیتی شدیدی در مرکز این شهر اتخاذ شده است از جمله اینکه دست کم 2500 پلیس دیگر به نیروهای مامور حفظ نظم و امنیت مستقر در لندن اضافه شده اند. انتظار می رود که هزینه این عملیات امنیتی به بیش از 10 میلیون دلار برسد.

هزاران تظاهر کننده بیرون ساختمان بانک مرکزی بریتانیا اجتماع کرده اند و پلیس چند تظاهر کننده را که با خودروی ضد گلوله وارد شهر شدند مورد بازجویی قرار داد.

تازه ترین گزارش ها حاکی از درگیری شدید تظاهر کنندگان با پلیس ضد شورش در بیرون ساختمان این بانک است. جایی دیگر تظاهرکنندگان با حمله به یکی از شعبه های بانک اسکاتلند، شیشه های آن را شکسته و وارد ساختمان شدند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، لندن در طول چند روز آینده به شهری نا آرام تبدیل خواهد شد و تظاهرات به همان اندازه اجلاس مورد توجه ناظران قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط