آمریکا متعهد به ایجاد کشور فلسطینی

آویگدور لیبرمن
Image caption اظهارات ناگهانی لیبرمن خشم فلسطینی ها را برانگیخته است

دولت اوباما تعهد واشنگتن نسبت به راه حلی برای مناقشه خاور میانه مبتنی بر ایجاد یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل را مورد تاکید قرار داده است.

دولت آمریکا درحالی در این باره اظهار نظر می کند که نزاعی بر سر موضع دولت تازه اسرائیل در این زمینه بروز کرده است.

آویگدور لیبرمن، در اولین اظهار نظر پس از به عهده گرفتن سکان وزارت خارجه اسرائیل، گفته است که اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به توافق نامه دولت پیشین این کشور در نشست آناپولیس ندارد.

در جریان کنفرانس آناپولیس که با حمایت آمریکا در سال 2007 برگزار شد، رهبران اسرائیل و فلسطینی متعهد به آغاز گفتگوهای رسمی روند صلح شدند.

این اظهار نظر آقای لیبرمن به معنای آن است که دولت جدید تعهدی در زمینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت جدید اسرائیل شده است.

وی در اجلاس سران عرب در قطر گفت: "ما می خواهیم به جهان بگوییم که این مرد به صلح باور ندارد و بنابراین ما نمی توانیم با او کار کنیم."

گوردون دوگود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در جریان کنفرانسی خبری در واشنگتن از اظهار نظر درباره نظرات آقای لیبرمن خودداری کرد.

او در عوض بر این مساله تاکید کرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل علنا تعهد خود را نسبت به تلاش برای دستیابی به صلح ابراز کرده است.

وی گفت: "اسرائیل یک دوست و متحد نزدیک است و تعهد ما به امنیت اسرائیل غیرقابل تغییر است."

او افزود: "ما از نزدیک با دولت نخست وزیر نتانیاهو کار خواهیم کرد تا آرمان صلح و ثبات در خاورمیانه را پیش ببریم و طرف ها را به سوی یک راه حل دو کشوری هدایت کنیم."

کنفرانس آناپولیس

آویگدور لیبرمن، رهبر حزب "اسرائیل، خانه ما" در مراسم تحویل گرفتن وزارت خارجه اسرائیل از زیپی لیونی، وزیر خارجه دولت اهود اولمرت در مورد کنفرانس صلح آناپولیس اظهار نظر کرد.

وزیر خارجه جدید اسرائیل با بی اعتبار خواندن دستاوردهای آن کنفرانس گفت دولت اسرائیل و پارلمان آن توافق نامه آناپولیس را تصویب نکرده اند.

کنفرانس آناپولیس آخرین تلاش دولت قبلی آمریکا برای جامه عمل پوشیدن به آنچه جورج بوش "بینش" خود در مورد صلح، مبتنی بر راه حل دو کشوری می خواند، تلقی می شد.

در آن کنفرانس رهبران اسرائیلی و فلسطینی نسبت به شروع مذاکرات "فشرده و مستمر" برای رسیدن به یک توافق جامع صلح و تلاش برای به نتیجه رساندن آن پیش از پایان سال 2008 تعهد کردند.

مقام های فلسطینی می گویند مواضع آقای لیبرمن، می تواند ثبات را به خطر بیاندازد. یک مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، آقای لیبرمن را مانعی بر سر روند صلح خوانده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز به صراحت از راه حل دو کشوری حمایت نمی کند.

آقای لیبرمن در این مراسم گفت تنها یک سند وجود دارد که ما را به انجام آن متعهد می کند اما این سند، کنفرانس آناپولیس نیست.

منظور وزیر امور خارجه اسرائیل، سندی است که به نقشه راه معروف است و در سال 2003 به امضا طرفین رسیده است.

مطالب مرتبط