وزیر خارجه اسرائیل مورد بازجویی قرار گرفت

Image caption آویگدور لیبرمن در ارتباط با اتهام های وارد شده به روند اداره شرکتی تحت اداره دختر خود مورد بازجویی قرار گرفت

پلیس اسرائیل اعلام کرد آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه جدید اسرائیل به ظن "دادن رشوه، پول شویی و خیانت در امانت" مورد بازجویی قرار گرفت.

پلیس اعلام کرد روند بازجویی بیش از هفت ساعت به طول انجامید و این بازجویی بخشی از تحقیقاتی ادامه دار محسوب می شد.

یک سخنگوی وزیر خارجه اسرائیل تایید کرد که این تحقیقات "در طی 13 سال گذشته در جریان بوده است."

آقای لیبرمن که روز سه شنبه (31 مارس) به عنوان وزیر خارجه اسرائیل سوگند یاد کرد، پس از این حادثه اظهارنظری نکرد اما او پیشتر اتهام های مطرح در این باره را رد کرده بود.

اعتقاد بر آن است که اتهام های مطرح، به شرکتی تحت اداره دختر آویگدور لیبرمن مربوط می شود.

آقای لیبرمن که رهبری یک حزب تندرو راست گرای را بعهده دارد و یک ملی گرای افراطی محسوب می شود، در اسرائیل شخصیتی بحث برانگیز قلمداد می گردد و چنین اتهام هایی را دارای انگیزه سیاسی خوانده بود.

او به محض آغاز کار خود گفت اسرائیل خود را موظف به موافقتنامه سال 2007 با آمریکا برای رسیدن به صلح با فلسطینیان نمی داند.

مقام های فلسطینی هم او را "مانعی در راه صلح" خوانده بودند که به گفته آنها سیاست های او گریبان اسرائیل را خواهد گرفت.

زیپی لیونی وزیر خارجه پیشین اسرائیل و مسئول پیشین مذاکرات صلح با فلسطینیان نیز در واکنش به نظرات آقای لیبرمن در واکنشی تند گفته بود این اظهارات نشان می دهد که دولت جدید شریک صلح فلسطینیان نخواهد بود.

برخی کارشناسان واکنش تند وزیر خارجه پیشین فلسطین را نشانی از وجود "قانونی نانوشته" درباره لزوم حفظ حمایت آمریکا می دانند.

ارتباط این قانون نانوشته با گفته های وزیر خارجه جدید اسرائیل با یادآوری موضع باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مشخص می شود که قول داده بود در بحران خاورمیانه تحول ایجاد کند و از ایجاد کشوری فلسطینی حمایت کرده بود؛ موضعی که به وضوح با نظر آویگدور لیبرمن در تناقض است.

مطالب مرتبط