لیونی رهبران جدید اسرائیلی را محکوم کرد

Image caption آقای لیبرمن گفته است که هیچ تعهدی نسبت به توافق نامه دولت پیشین اسرائیل در نشست آناپولیس ندارد.

زیپی لیونی، رهبر حزب کادیما در اسرائیل گفته است راهی که دولت جدید در پیش گرفته است نشان می دهد صلح با فلسطینی ها در کار نیست.

در عین حال کشته شدن کودکی اسرائیلی به وسیله تبر، جنجال بسیاری در کرانه غربی به همراه داشته است.

انتقاد زیپی لیونی پس از آن صورت می گیرد که جانشین او، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه جدید اسرائیل توافق نامه دولت پیشین این کشور با آمریکا برای دستیابی به صلح در خاور میانه را رد کرد.

خانم لیونی گفت: " اتفاقی که افتاد آن است دولت اعلام کرد اسرائیل شریک صلح نیست."

در همین حال پلیس اسرائیل اعلام کرده است که فردی فلسطینی با یک تبر به کودکی 13 ساله اسرائیلی در کرانه باختری حمله برده و او را کشته است.

کودکی دیگر که گفته می شود 7 ساله است در جریان حمله ای که در شهرک 'بت آیین' در جنوب بیت المقدس صورت گرفت، شدیدا مجروح شده است.

تا کنون کسی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است و گفته می شود که نیروهای امنیتی اسرائیلی سرگرم تجسس این ناحیه برای پیدا کردن فرد ضارب هستند.

این حمله در سرزمین های اشغالی، اولین حادثه ای است که در طول عمر کوتاه دولت جدید اسرائیل رخ داده است.

پول وود خبرنگار بی بی سی در اسرائیل معتقد است دولت جدید راست گرا به طور حتم این حمله را بهانه قرار می دهد تا هرگونه مذاکره برای ماهیت فلسطینی ها را به تعویق بیندازد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر جدید قول داده است که صلح را برقرار کند اما توضیح نداده است که چگونه قصد دارد این کار را انجام دهد.

حزب کادیما (به رهبری زیپی لیونی) با اختلاف یک کرسی نسبت به حزب لیکود بیشترین میزان کرسی را در انتخابات ماه فوریه کسب کرد اما احزاب ملی گرا و مذهبی نیز که بطور بالقوه متحدان حزب لیکود محسوب می شوند نیز آراء بالایی در انتخابات کسب کردند.

همچنین شکست نسبی چپگراها از جمله حزب کارگر و اینکه کادیما نپذیرفت با لیکود ائتلاف کند، باعث شد شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، بنیامین نتانیاهو را مامور به تشکیل کابینه ائتلافی کند.

مطالب مرتبط