هشدار آمریکا و کره جنوبی به کره شمالی

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و لی میونگ بک، رئیس جمهور کره جنوبی، اعلام کرده اند که در برابر شلیک احتمالی موشک از سوی کره شمالی واکنشی متحد و محکم نشان خواهند داد.

آقای اوباما و ریاست جمهوری کره جنوبی در حاشیه اجلاس کشورهای گروه 20 در لندن این موضوع را مورد بحث قرار داده و به توافق رسیدند.

آن دو موافقت کردند که با همکاری یکدیگر واکنشی واحد به پرتاب موشک از سوی کره شمالی نشان دهند.

کره شمالی اخیرا اعلام کرد که قصد دارد بین روزهای چهارم تا هشتم آوریل (15 تا 19 فروردین) ماهواره ای را در مدار زمین قرار دهد اما منابع نظامی آمریکا و کره جنوبی گفته اند که احتمالا کره شمالی در صدد آزمایش یک موشک دوربرد تحت پوشش پرتاب ماهواره به فضاست.

بیانیه کره شمالی هشدار داد که اقدام احتمالی نیروهای خارجی در ساقط کردن "ماهواره ما که دارای مقاصد صلح آمیز است به حمله متقابل فوری با استفاده از نیرومندترین ابزار نظامی" منجر خواهد شد.

دولت کره شمالی همچنین اعلام کرده است که هر گونه واکنش و یا اقدام سازمان ملل متحد برای جلوگیری از عملیات آنها به عنوان عملی خصمانه و به مثابه جنگ تلقی خواهد شد.

بر اساس گزارش یکی از منابع نظامی آمریکایی که نامش فاش نشده است، کره شمالی اکنون سرگرم آماده سازی و سوخت گیری موشک برای شلیک است.

یکی از مقامات ژاپنی در لندن گفت که او از حمایت چند کشور دیگر در گروه 20 از جمله کره جنوبی اطمینان حاصل کرده است تا مسئله کره شمالی را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا و کوین راد نخست وزیر استرالیا موافقت خود را برای نشان دادن واکنشی محکم به کره شمالی اعلام کرده اند.

اما چین و رسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد حق وتو دارند و ممکن است در مورد کره شمالی از این قدرت خود استفاده کنند.

گروه بین المللی بحران اخطار داده است که این دو کشور ممکن است درباره کلماتی که به لحاظ حقوقی اعمال تحریم را توجیه می کند، تردید نشان دهند و بگویند که "اشاره ای به فعالیت های صلح آمیز فضایی نشده است."

مطالب مرتبط