روسیه انتقال تدارکات به افغانستان را بررسی می کند

Image caption ناتو برای انتقال تجهیزات به مسیر روسیه نیاز دارد

روسیه موافقت کرده است تا انتقال تدارکات نیروهای ناتو از طریق این کشور به افغانستان را مورد بررسی قرار دهد. وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است در صورتی که آمریکا از آنها درخواست کند، این کشور آماده همکاری در این زمینه است.

ماه گذشته روسیه اجازه انتقال تجهیزات غیر نظامی و غیر مهلک را به نیروهای ناتو و آمریکایی مستقر در افغانستان داد.

پیشنهاد روسیه درست یک روز بعد از آن مطرح می شود که روسای جمهور این کشور و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه 20 در لندن، موافقت کردند که تولید سلاح های هسته ای را کاهش دهند.

نیروهای غربی در افغانستان برای انتقال تجهیزات خود به شدت به مسیری که از پاکستان می گذرد وابسته هستند.

این مسیر از بندر کراچی در جنوب پاکستان آغاز و در نهایت با عبور از گذرگاه مرزی تورخم در جنوب افغانستان به کابل، پایتخت افغانستان، می رسد.

اما ظرف ماه های اخیر طالبان بارها به کاروانهای حامل تجهیزات ناتو در منطقه قبایلی خیبر و همچنین به انبارهای این نیروها در حومه پیشاور حمله کردند و ده ها کامیون حامل تجهیزات نیروهای غربی در افغانستان را به آتش کشیدند.

به همین دلیل کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو مدت هاست که در صدد پیدا کردن مسیرهای جدید تدارکاتی از طریق روسیه و آسیای میانه بوده اند.

از سرگیری روابط آمریکا با روسیه پیشنهادی بود که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا در اجلاس ناتو در بروکسل مطرح کرد.

روابط ناتو با روسیه بعد از حمله نظامی این کشور به گرجستان، قطع شد اما اجلاس ناتو در اوایل ماه مارس و اجلاس کشورهای گروه 20 در لندن که روز پنجشنبه 2 آوریل برگزار شد، سر آغاز جدیدی برای از سرگیری روابط بین این کشور با آمریکا شد.

مطالب مرتبط