تدابیر امنیتی بی سابقه برای اجلاس رهبران ناتو

باراک اوباما و همسرش میشل
Image caption هنگام ورود باراک اوباما به استراسبورگ، تدابیر امنیتی شدیدی به اجرا در آمده بود

در حالی که رهیران سازمان ناتو برای شرکت در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس این سازمان در استراسبورگ جمع می شوند، تدابیر امنیتی شدیدی در این شهر برای جلوگیری از تظاهرات خشونت آمیز به اجرا در آمده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هنگام ورود به شهر استراسبورگ مورد استقبال نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه قرار گرفت.

آقای اوباما قبل از شروع اجلاس سران ناتو، با نیکولا سارکوزی در استراسبورگ و با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در ناحیه بادن بادن، در آلمان گفتگو خواهد کرد.

حدود 25 هزار مامور پلیس فرانسوی در شهر استراسبورگ مستقر شده اند.

پلیس آلمان نیز چند صد سرباز را در شهر کهل و نیز بادن بادن دو محل دیگر برای برگزاری مراسم، مستقر ساخته است.

پلیس فرانسه هم اکنون وارد عمل شده و با استفاده از گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور در صدد برآمده تا مسیر تظاهرکنندگان را مسدود کند.

در اجلاس ناتو که امروز شروع می شود، آقای اوباما خواستار حمایت بیشتر اعضای ناتو برای مقابله با طالبان در افغانستان خواهد شد.

راب واتسون، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی و امنیتی می گوید این حمایت لزوما به معنی اعزام نیروهای جنگی به افغانستان نیست بلکه دست کم شامل تعهد مالی بیشتر و حمایت سیاسی بیشتر می شود.

انتظار می رود در اجلاس استراسبورگ در باره روابط با روسیه بحث و گفتگو شده و نام دبیر کل جدید سازمان ناتو اعلام شود.

دوره ماموریت یاپ د هوپ شفر، دبیر کل کنونی این سازمان در پایان ماه ژوئیه خاتمه می یابد.

در حال حاضر شانس نخست وزیر دانمارک برای جانشینی آقای شفر زیاد است ولی ترکیه بر اساس موضع وی در زمان چاپ کاریکاتورهای حضرت محمد در یک نشریه دانمارکی در سال 2006، با دبیر کلی وی مخالفت کرده است.

مطالب مرتبط