رهبران سازمان ناتو برای شرکت در اجلاس آماده می شوند

باراک اوباما و نیکولا سارکوزی
Image caption سخنرانی باراک اوباما قبل از شرکت در اجلاس ناتو در استراسبورگ بود

رهبران کشورهای عضو سازمان ناتو برای شرکت در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس این سازمان، در حال جمع شدن در شهر استراسبورگ در فرانسه هستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در این مراسم به استراسبورگ رفته است در جریان یک سخنرانی قبل از اجلاس ناتو، بر خطر متوجه از جانب القاعده تاکید کرده و کشورهای ناتو را ترغیب کرد که از منابع ناتو در افغانستان بهتر استفاده کنند.

باراک اوباما گفت او با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در باره افغانستان صحبت کرده است و گفت آنچه که مهم است صرفا وجود منابع و امکانات نیست بلکه نحوه استفاده از این امکانات نیز مهم است.

در حال حاضر 60 هزار نفر از نیروهای ناتو در افغانستان مستقرند.

در مورد مسئله گسترده تر دفاعی، آقای اوباما گفت که آمریکا می خواهد شاهد افزایش توانایی و قدرت اروپا باشد.

باراک اوباما در یک گردهم آیی دیگر در استراسبورگ گفت آمریکا و اروپا در سال های اخیر اجازه داده بودند پیمان ناتو به حال خود رها شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین هدف دراز مدت "یک جهان بدون تسلیحات هسته ای" را اعلام کرد گفت وی جزئیات پیشنهاد خود در این زمینه را در جریان سخنرانی در یکشنبه هفته آینده در پراک، اعلام خواهد کرد.

آقای اوباما اکنون برای مذاکره با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به بادن بادن در آلمان رفته است.

در همین حال دولت فرانسه تدابیر امنیتی شدیدی در شهر استراسبورگ برای جلوگیری از تظاهرات خشونت آمیز به اجرا درآورده است.

حدود 25 هزار مامور پلیس فرانسوی در شهر استراسبورگ مستقر شده اند.

پلیس آلمان نیز چند صد سرباز را در شهر کهل و نیز بادن بادن دو محل دیگر برای برگزاری مراسم، مستقر ساخته است.

پلیس فرانسه هم اکنون وارد عمل شده و با استفاده از گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور در صدد برآمده تا مسیر تظاهرکنندگان را مسدود کند.

انتظار می رود در اجلاس استراسبورگ علاوه بر افغانستان، در باره روابط با روسیه بحث و گفتگو شده و نیز نام دبیر کل جدید سازمان ناتو اعلام شود.

دوره ماموریت یاپ د هوپ شفر، دبیر کل کنونی این سازمان در پایان ماه ژوئیه خاتمه می یابد.

در حال حاضر شانس نخست وزیر دانمارک برای جانشینی آقای شفر زیاد است ولی ترکیه بر اساس موضع وی در زمان چاپ کاریکاتورهای حضرت محمد در یک نشریه دانمارکی در سال 2006، با دبیر کلی وی مخالفت کرده است.

مطالب مرتبط