درگیری در مرز کامبوج و تایلند

کامبوج و تایلند

نظامیان دو کشور تایلند و کامبوج در جنوب شرق آسیا، در یک منطقه مورد مناقشه مرزی، با سلاح های سنگین به سوی یکدیگر تیراندازی کرده اند.

ارتش تایلند می گوید دست کم یک سرباز این کشور در اثر پرتاب راکت توسط نظامیان کامبوجی کشته و هفت سرباز دیگر مجروح شده اند.

این درگیری صبح روز جمعه ۳ آوریل در نزدیکی یک معبد قدیمی آغاز شد، اما نوبت دوم تبادل آتش که به رغم جریان داشتن مذاکرات میان فرماندهان دو طرف، در بعدازظهر به وقوع پیوست جدی تر بود.

هر یک از دو طرف، طرف مقابل را متهم می کنند که تیراندازی را آغاز کرده است.

تحلیلگران این درگیری را عاملی برای بالا گرفتن قابل توجه تنش تلقی کرده اند.

خبرنگار بی بی سی در پنوم پن، پایتخت کامبوج، می گوید این درگیری چند روز پیش از آغاز دور تازه مذاکرات میان دو طرف بر سر منطقه مورد مناقشه اتفاق افتاده است.

کمیته مشترک مرزی کامبوج و تایلند قرار است از روز یکشنبه در استراحتگاه "سیم ریپ" در کامبوج مذاکراتی سه روزه را آغاز کنند.

جراحت در اثر انفجار مین

نوبت اول تبادل آتش که مختصر بود، در نقطه ای اتفاق افتاد که قرارگاه سربازان دو طرف گاه تنها چند متر از هم فاصله دارد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، گفتگوی فرماندهان دو طرف در هنگام صرف ناهار قرار بود به کاهش تنش بینجامد.

اما یک مقام دولتی کامبوج به بی بی سی گفت که نوبت دوم تبادل آتش در منطقه ای وسیع تر و با استفاده از سلاح های سنگین تر اتفاق افتاد.

به نظر می رسد درگیری هنگامی آغاز شد که یک واحد گشتی تایلندی از محلی دیدن می کرد که یک سرباز تایلندی روز پنجشنبه بر اثر انفجار مین زخمی شده بود.

در بیانیه ای که وزارت خارجه تایلند منتشر کرده، آمده است: "هنگامی که مذاکره میان دو طرف نتیجه نداد، طرف کامبوجی محل مذاکره را ترک کرد و بلافاصله با تفنگ و آر پی جی به سربازان تایلندی تیراندازی کرد که طرف تایلندی هم ناچار شد در دفاع از خود به تیراندازی متقابل بپردازد.

پراویت ونگسوان، وزیر دفاع تایلند در این باره گفته است: "این حادثه اتفاقی و ناشی از سوءتفاهم میان نظامیان بوده است که وقتی محل استقرار شما نزدیک باشد، اجتناب ناپذیر است".

این در حالی است که وزارت خارجه کامبوج حادثه را "تهاجم خشونت آمیز و عمدی توسط ارتش تایلند" خوانده است.

تایلند و کامبوج حدود ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که بیشتر آن مین گذاری شده است.