به روز شده:  20:43 گرينويچ - جمعه 03 آوريل 2009 - 14 فروردین 1388

پاکستان درباره شلاق خوردن دختر نوجوان تحقیق می کند

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مقام های ارشد پاکستانی شلاق خوردن دختری در ملا عام که بر اساس گزارش ها، توسط اعضای گروه طالبان در این کشور انجام شده است را محکوم کرده اند و می گویند درباره آن تحقیق خواهند کرد.

ویدیویی در دره سوات پاکستان ضبط و منتشر شده است که در آن افرادی که ظاهرا عضو طالبان هستند دختر نوجوانی را به اتهام داشتن رابطه نامشروع شلاق می زنند.

افتخار محمد چودری، رئیس دیوان عالی پاکستان، دستور تحقیق درباره این پرونده را صادر کرده و به پلیس دستور داده است که آن دختر را به دادگاه بیاورد.

به گفته وی، این واقعه موجب خدشه دار شدن نام پاکستان شده است.

این ویدیو چند مرد که گفته می شود از اعضای طالبان هستند را نشان می هد که دختری را روی زمین خوابانده اند و او را به وسیله تسمه ای شلاق می زنند.

آن ها به مدت دو دقیقه در حالی که دختر از درد فریاد می کشد به این کار ادامه می دهند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، نیز شلاق خوردن این دختر نوجوان را "شرم آور" دانسته است.

منابع محلی می گویند که این دختر به داشتن رابطه با مردی متهم شده است. افرادی که در این ویدیو شرکت دارند به زبان پشتون با لهجه سواتی صحبت می کنند.

دختری که شلاق می خورد در تمام طول مدت فیلم فریاد می کشد و در بخشی از آن به جان پدر خود قسم می خورد که دیگر این کار را انجام ندهد.

تقریبا در پایان ویدیو، وقتی دختر می ایستد، فردی که در دید دوربین نیست و گفته می شود شلاق زدن در ملا عام به دستور او برگزار شده، عصبانی می شود.

به گفته خبرنگار بی بی سی احتمالا این مرد به این دلیل عصبانی شده که دیگران به این زن اجازه داده اند در جمع مردان بایستد، امری که طالبان با آن مخالفند.

طبق گزارش ها، این حادثه یک ماه و نیم پیش پیش اتفاق افتاده است.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی می گوید احتمالا این حادثه زمانی اتفاق افتاده است که دادگاه های اسلامی مورد تایید دولت ایالتی، با وضع قوانین شریعت قصد داشتند مانع از اعمال قوانین خشن و سرسختانه طالبان در این منطقه شوند.

ناظران می گویند، چنین حوادثی نشان می دهد که نگرانی ها درباره تسلیم دولت ایالتی در برابر پیکارجویان طالبان در شمال غربی کشور توجیه پذیر است.

منطقه سوات در نزدیکی مرز افغانستان قرار دارد و پیکارجویان طالبان کنترل بخش اعظم دره سوات را در دست دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.