افغانستان در مرکز توجه گردهمایی ناتو

Image caption رهبران ناتو درباره اینکه چالش بزرگی در افغانستان پیش روی آنهاست توافق دارند

در شصتمین سالگرد تاسیس ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، کشورهای عضو این پیمان امروز (شنبه چهارم آوریل) در استراسبورگ در شرایطی تشکیل جلسه می دهند که مسئله وضعیت افغانستان در مرکز توجه آنها قرار خواهد داشت.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که برای اولین بار در اجلاس این سازمان شرکت می کند و کشور او یکی از کشورهای عضو ناتو است که نیروهایش در افغانستان مشغول مبارزه با القاعدهد و طالبان هستند، در آستانه اجلاس خواستار اتحاد در میان اعضاء شد.

او گفت احتمال بروز یک حمله تروریستی دیگر در اروپا بیشتر از آمریکا است و خواستار اختصاص دادن منابع مالی و سربازان بیشتری از سوی کشورهای عضو شد اما تا کنون استقبال چشمگیری از خواسته او به عمل نیامده است.

از معدود کشورهایی که از درخواست اقای اوباما استقبال کرده اند می توان به بریتانیا اشاره کرد که قول داد طور موقت و تا هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه اوت شمار سربازانش را در افغانستان افزایش دهد.

در شرایطی که قرار است ناتو به زودی عملیات خود را مورد بازبینی قرار دهد، نگرانی های روز افزونی هم درباره دبیرکل آتی این سازمان هم ایجاد شده است.

اکثر اعضاء این ائتلاف از آندرس فوگ راسموسن، نخست وزیر دانمارک برای در اختیار گرفتن سمت دبیرکلی حمایت می کنند، اما ترکیه به دلیل فعالیت یک ایستگاه تلویزیونی طرفدار کردها از خاک دانمارک، با این انتخاب مخالف است.

آقای راسموسن همچنین با حمایت از آزادی بیان در جریان آشوب هایی که در سال 2006 پس از انتشار کاریکاتور پیامبر مسلمانان در روزنامه ای دانمارکی رخ داد، باعث خشم بسیاری از مسلمانان شد.

گردهمایی ناتو با وجود اعتراض مخالفای که قول داده اند این گردهم آیی را مختل کنند برگزار می شود و از جمله به دلیل وجود این معترضان تدابیر امنیتی شدیدی در استراسبورگ برقرار شده و در طی دو روز گشذته ده ها نفر دستگیر شده اند.

مطالب مرتبط