حمایت ناتو از استراتژی آمریکا در افغانستان

Image caption اوباما بر مبارزه با طالبان و القاعده در افغانستان تاکید دارد

کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از استراتژی دولت آمریکا در افغانستان پشتیبانی کرده اند.

آن ها با اعزام پنج هزار نیروی کمکی به افغانستان موافقت کردند، ولی در عین حال استقرار بلند مدت این نیروها در افغانستان را نپذیرفته اند.

28 کشور عضو این پیمان موافقت کرده اند که در کوتاه مدت سه هزار نیروی کمکی برای کمک به تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری آتی افغانستان در ماه اوت 2009 به این کشور اعزام کنند.

آن ها همچنین موافقت کرده اند که دو هزار نیروی دیگر برای تسریع در روند آموزش نیروهای نظامی- امنیتی افغانستان به این کشور بفرستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از این تصمیم استقبال کرده است.

متحدان اروپایی آمریکا 300 نیروی ویژه نیز برای آموزش نیروهای پلیس افغانستان به این کشور اعزام خواهند کرد.

کشورهای عضو پیمان ناتو همچنین 600 میلیون دلار برای کمک به تقویت ارتش افغانستان و دیگر برنامه های توسعه غیر نظامی در این کشور در نظر گرفته اند.

آلمان، پرتغال و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که در جریان اجلاس سران پیمان ناتو پیشنهاد افزایش نیروهای خود در افغانستان را دادند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، می گوید بریتانیا 900 نیروی کمکی، آلمان و اسپانیا نیز هر کدام 600 نیرو به افغانستان اعزام خواهند کرد.

به گفته وی، فرانسه و ایتالیا هم قوایی به افغانستان اعزام خواهند کرد.

هم اکنون حدود 70 هزار نظامی خارجی در افغانستان مستقر هستند.

آمریکا طی چند ماه آینده 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان اعزام خواهد کرد. باراک اوباما همچنین در حال بررسی امکان اعزام 10 هزار نیروی دیگر به افغانستان است.

یاپ دهوپ شیفر، دبیرکل ناتو، می گوید کشورهای عضو این پیمان نسبت به استراتژی باراک اوباما برای برقراری ثبات در افغانستان اتفاق نظر دارند.

با این همه، آن ها از اعزام نیروهای گسترده برای ماموریت طولانی در افغانستان خودداری کرده اند.

هم زمان، کشورهای عضو ناتو آندره فوگ راسموسن، نخست وزیر دانمارک را به عنوان دبیرکل جدید این سازمان انتخاب شده است.

کشورهای عضو پیمان ناتو شصتمین سالگرد تاسیس این پیمان را در آلمان و فرانسه برگزار کردند.

این اجلاس در سایه تظاهرات های خشونت بار برگزار شد.

روز شنبه (4 آوریل) پلیس فرانسه در شهر استراتسبورگ، محل گردهمایی رهبران ناتو، حداقل 25 نفر را بازداشت کرد.

تظاهرکنندگان یک هتل و یک ساختمان دیگر در این شهر را به آتش کشیدند و دود غلیظ ناشی از این آتش سوزی ها از دور قابل مشاهده بود.

"علایم مثبت ایران"

در همین حال جان هاتن وزیر دفاع بریتانیا در گفت و گو با کسری ناجی، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی خواهان تقویت موضع کنونی ایران در قبال افغانستان شد و گفت: "جامعه جهانی باید موضع کنونی ایران را تقویت کند."

آقای هاتن با اشاره به شرکت ایران در اجلاس لاهه گفت "علایمی که ایران در این نشست در قبال افغانستان نشان داد، دلگرم کننده و مثبت بود."

وزیر دفاع بریتانیا افزود: "به نفع ایران است که جلو صدور تروریسم در منطقه گرفته شود. اگر ممکن باشد ما باید با ایران بنشینیم و در این خصوص صحبت کنیم."

وزیر دفاع بریتانیا در ادامه در مورد وضعیت فعلی افغانستان گفت:" سئوال این است که آیا ما باید کارهای بیشتری در این زمان انجام دهیم تا به افغانستان در مسیر رسیدن به دموکراسی کمک کند یا برای شکست تروریست ها و تندروهایی که کل منطقه را تهدید می کنند."

به گفته آقای هاتن، اروپا باید کارهای بیشتری در این زمینه انجام دهد.

"بحث ما در استراسبورگ همین است که ما اروپاییها چه کارهای بیشتری باید انجام دهیم. برای تقویت پلیس بیشتر کار کنیم یا برای ارتش یا برای بازسازی کشور. اما به هر حال برای نجات آن کشور از دام تندروها باید کار بیشتری انجام دهیم."

وزیر دفاع بریتانیا افزود او مطمئن است که اعضای دیگر ناتو نیز می خواهند کارهای بیشتر انجام دهد و آماده هستند که از دموکراسی نوپای افغانستان دفاع کنند.

مطالب مرتبط