اوباما از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرد

Image caption مخالفان آمریکا در آنکارا تجمع کرده و شعار "اوباما به خانه برگرد" را سر داده اند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از تلاش های ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت کرده و تدابیر شدید امنیتی برای سفر او به آنکارا برقرار شده است.

آقای اوباما ساعاتی پیش از سفر به ترکیه در پراگ، پایتخت جمهوری چک خطاب به سران اتحادیه اروپا گفت که عضویت ترکیه در این اتحادیه، علایم مهمی را به جهان اسلام ارسال می کند.

آقای اوباما در سخنان خود گفت که آمریکا و اروپا باید به مسلمانان به عنوان دوست، همسایه و شریکی برای مبارزه با بی عدالتی، خشونت و تعصبات بنگرند.

تعدادی از اعضای اتحادیه اروپا با عضویت ترکیه در این اتحادیه مخالف هستند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این دیدار بار دیگر با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مخالفت کرده اند.

در همین حال تدابیر شدید امنیتی در آنکارا، پایتخت ترکیه برای ورود باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برقرار شده و پلیس ضد شورش و تک تیراندازان در مناطق مهم شهر مستقر شده اند. آسمان آنکارا منطقه ممنوعه پروازی اعلام شده است.

مخالفان آمریکا و سیاست های این کشور تظاهراتی را در پایتخت ترکیه آغاز کرده اند که قرار است با سفر رئیس جمهوری آمریکا به استانبول به این شهر منتقل شود.

این اولین سفر آقای اوباما از زمان آغاز ریاست جمهوری به یک کشور مسلمان است.

ترکیه عضو ناتو است و همکاری با این کشور برای آمریکا اهمیت خاصی دارد. پس از آنکه پارلمان ترکیه در آستانه جنگ عراق، اجازه استفاده از پایگاه های خود را به دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق نداد، این روابط اندکی به سردی گرائید تا جایی که احساسات ضد آمریکایی در ترکیه به شدت افزایش یافت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ماه پیش با سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دیدار کرد.

این اولین دیدار وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما از ترکیه بود.

در مذاکرات با مقام های ترک، خانم کلینتون خروج نیروهای آمریکایی از عراق و نقش ترکیه در امنیت افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار داد.

نیروهای ترکیه در افغانستان به همراه نیروهای ناتو در تامین امنیت این کشور نقش دارند. ترکیه حدود 1200 نیرو در افغانستان دارد.

نقش ترکیه در روند صلح خاورمیانه و همچنین نقش این کشور در کاهش وابستگی غرب به انرژی روسیه از دیگر محورهای مذاکرات دو کشور بود.

ترکیه دیدار هیلاری کلینتون از این کشور را "تائیدی" برای روابط استراتژیک دو کشور ارزیابی کرد.

مطالب مرتبط