'شکست کره شمالی در قراردادن ماهواره در مدار زمین'

Image caption تصاویر ماهواره ای پرتاب موشک را تایید کردند

آمریکا و کره جنوبی می گویند چنین به نظر می رسد تلاش کره شمالی برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین، موفقیت آمیز نبوده است.

در بیانیه ارتش آمریکا گفته شده که دو بخش راکت و نیز محموله آن در اقیانوس آرام افتاده است.

موشک کره شمالی امروز یکشنبه 5 آوریل، ساعت دو و 30 دقیقه صبح به وقت گرینویچ (قبل از ظهر به وقت محلی) از سکوی پرتاب "موسودان-ری" در ساحل شرقی این کشور پرتاب شد.

کره شمالی که هفته ها قبل مدعی بود قصد دارد با این موشک یک "ماهواره مخابراتی تجربی" را به مدار زمین بفرستد اعلام کرده بودکه ماهواره مذکور با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است.

اما همسایگان کره شمالی این کشور را متهم کرده بودند که تحت پوشش پرتاب ماهواره، یک موشک بالیستیک را آزمایش کرده است.

اقدام کره شمالی در پرتاب موشکی دوربرد و بی توجهی این کشور به هشدار جامعه بین المللی محکومیت این اقدام را در پی داشته است.

ژاپن، کره جنوبی و آمریکا پرتاب این موشک دوربرد را محکوم کردند و دولت های ژاپن و آمریکا درخواست برگزاری یک جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز یکشنبه پنجم آوریل را مطرح کردند.

Image caption شهروندان کره جنوبی با نگرانی گزارش پرتاب موشک را دنبال کردند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هم که برای دیدار با رهبران اتحادیه اروپا به پراک، پایتخت جمهوری چک سفر کرده، با وجود تاکید بر تعهد آمریکا به گفتگوهای شش جانبه برای خلع سلاح کره شمالی، اقدام این کشور را گامی دیگر در جهت انزوای کره شمالی در جامعه جهانی خواند.

ژاپن هم اقدام کره شمالی را "عمیقا تاسف برانگیز" خوانده و آن را نقض آشکار یک قطعنامه سازمان ملل متحد دانسته است.

موشک کره شمالی از فراز ژاپن به سمت اقیانوس آرام پرواز کرد و به گفته منابع ژاپنی دو موشک تقویت کننده آن پس از جدا شدن از بدنه موشک اصلی در شرق و غرب ژاپن در اقیانوس افتادند.

کره شمالی پرتاب موشک را بخشی از "برنامه فضایی صلح آمیز" خود خوانده است.

مطالب مرتبط