اعتراض های شدید به پرتاب موشک کره شمالی

اعتراضات در کره جنوبی
Image caption بسیاری از مردم کره جنوبی از برنامه پرتاب موشک کره شمالی انتقاد می کنند

آمریکا و اتحادیه اروپا می گویند شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به پرتاب یک موشک قوی توسط کره شمالی، شدیدا واکنش نشان دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پرتاب موشک را اقدامی تحریک آمیز خوانده ولی گفته است آمریکا هنوز خود را متعهد به مذاکرات بین المللی با کره شمالی در مورد برنامه هسته ای این کشور می داند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز یکشنبه 5 آوریل، برای بحث در این باره تشکیل جلسه می دهد.

چین و روسیه که هر دو در شورای امنیت سازمان ملل متحد دارای حق وتو هستند، کشورهای دیگر را ترغیب کرده اند که در ارتباط با این مسئله خویشتن داری نشان دهند و از مبادرت به اقداماتی که می تواند تنش موجود را افزایش دهد خودداری کنند.

کره شمالی گفته است موشکی که پرتاب شده ماموریتش قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین بوده است ولی آمریکا و کره جنوبی می گویند هدف واقعی کره شمالی آزمایش فن آوری موشکی بوده است.

موشک کره شمالی امروز، ساعت دو و 30 دقیقه صبح به وقت گرینویچ (قبل از ظهر به وقت محلی) از سکوی پرتاب "موسودان-ری" در ساحل شرقی این کشور پرتاب شد.

کره شمالی که هفته ها قبل مدعی بود قصد دارد با این موشک یک "ماهواره مخابراتی تجربی" را به مدار زمین بفرستد اعلام کرده بودکه ماهواره مذکور با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است.

ولی آمریکا و کره جنوبی متعاقبا اظهار داشتند که به نظر می رسد تلاش کره شمالی برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین، موفقیت آمیز نبوده است.

در بیانیه ارتش آمریکا گفته شده که دو بخش راکت و نیز محموله آن در اقیانوس آرام افتاده است.

اقدام کره شمالی در پرتاب موشکی دوربرد و بی توجهی این کشور به هشدار جامعه بین المللی محکومیت این اقدام را در پی داشته است.

علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا و کره جنوبی، ژاپن هم اقدام کره شمالی را "عمیقا تاسف آور" خوانده و آن را نقض آشکار یک قطعنامه سازمان ملل متحد دانسته است.

به گفته منابع ژاپنی موشک کره شمالی از فراز ژاپن عبور کرد و دو موشک تقویت کننده آن پس از جدا شدن از بدنه موشک اصلی در شرق و غرب ژاپن در اقیانوس آرام افتادند.

کره شمالی پرتاب موشک را بخشی از "برنامه فضایی صلح آمیز" خود خوانده است.

مطالب مرتبط