به روز شده:  10:01 گرينويچ - 05 آوريل 2009 - 16 فروردین 1388

اوباما خواستار جهان عاری از تسلیحات هسته ای شد

باراک اوباما

باراک اوباما گفت برای محدود کردن تولید تسلیحات با روسیه مذاکره خواهد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی برای بیش از 20 هزار نفر در پراگ، پایتخت جمهوری چک خواهان متوقف ساختن گسترش تسلیحات هسته ای شد و تعهد آمریکا را برای تلاش به عاری ساختن جهان از چنین تسلیحاتی اعلام داشت.

آقای اوباما گفت آمریکا در صدد کاهش نقش تسلیحات هسته ای در استراتژی امنیتی خود برخواهد آمد و برای کاهش زرادخانه هسته ای خود گام های اولیه را برداشته و دور تازه ای مذاکره با روسیه را برای محدود کردن تسلیحات شروع خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود که دولت وی تصویب پیمان بین المللی منع آزمایشات هسته ای را دنبال خواهد کرد و خواستار توافق تازه ای برای منع تولید مواد قابل استفاده در ساخت تسلیحات هسته ای خواهد شد.

گزارش رادیویی برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

باراک اوباما گفت وجود هزاران تسلیحات هسته ای، خطرناک ترین میراث دوره جنگ سرد است.

مسئله هسته ای ایران

باراک اوباما گفت دولت او در صدد تماس با ایران برخواهد آمد و به ایران پیشنهاد خواهد کرد که بین دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای و خطر انزوا در صورت ادامه استراتژی هسته ای کنونی اش، یکی را انتخاب کند.

آقای اوباما استراتژی هسته ای کنونی ایران را یک تهدید واضح خواند و گفت تا هنگامی که ایران همچنان یک تهدید بالقوه هسته ای است، آمریکا برنامه بحث انگیز سپر دفاعی موشکی خود را دنبال خواهد کرد.

تعدادی از این موشک ها قرار است در لهستان و جمهوری چک استقرار یابند.

موضوع برنامه سپر دفاعی موشکی آمریکا از موضوعات مورد اختلاف روسیه و آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج بوش بود.

دولت وقت آمریکا، گفته بود این برنامه به منظور مقابله با حمله هسته ای کشورهایی مانند ایران و کره شمالی است ولی روسیه با این برنامه مخالفت کرده و آن را تهدیدی برای خود خوانده بود.

دولت جدید آمریکا اکنون در حال باز نگری این برنامه است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.