شکاف در شورای امنیت درباره کره شمالی

Image caption نشست شورای امنیت به درخواست دولت ژاپن انجام شده است

شورای امنیت سازمان ملل متحد یکشنبه (5 آوریل) در مقر این سازمان در شهر نیویورک آمریکا در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی یک نشست اضطراری برگزار کرد.

15 عضو این نهاد در پایان این نشست نتوانستند به موضع واحدی دست پیدا کنند و در نتیجه قطعنامه لازم الاجرا یا بیانیه ای علیه کره شمالی صادر نکرده اند.

با این همه، آن ها می گویند که مذاکره درباره نحوه پاسخ به آزمایش موشکی کره شمالی ادامه خواهد یافت.

آمریکا، ژاپن و کشورهای اروپایی می خواهند شورای امنیت پاسخ قاطعی به آزمایش موشکی کره شمالی بدهد.

به باور آن ها، آزمایش موشکی کره شمالی ناقض قطعنامه 1718 شورای امنیت است که در سال 2006 میلادی از این کشور خواسته بود، "تمام فعالیت های مربوط به برنامه موشک های بالستیک خود را به حالت تعلیق درآورد."

اما روسیه و چین می گویند آزمایش موشکی کره شمالی به احتمال زیاد قطعنامه شورای امنیت را نقض نکرده است.

این دو عضو دائم شورای امنیت موضع نرم تری اتخاذ کرده اند و خواهان خویشتن داری طرفین هستند تا از بروز تنش در شرق آسیا جلوگیری شود.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد روز یکشنبه (5 آوریل) به درخواست دولت ژاپن انجام شد. ژاپن آزمایش موشکی کره شمالی را تهدیدی علیه خود می داند و خواهان در نظر گرفتن مجازات هایی علیه کره شمالیست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نیز پرتاب موشک را اقدامی تحریک آمیز خوانده است، اما تاکید دارد آمریکا هنوز خود را متعهد به مذاکرات بین المللی با کره شمالی در مورد برنامه هسته ای این کشور می داند.

کره شمالی گفته است موشکی که پرتاب شده ماموریتش قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین بوده است، اما آمریکا و کره جنوبی می گویند هدف واقعی کره شمالی آزمایش فن آوری موشکی بالستیک بوده است.

موشک کره شمالی امروز، ساعت دو و 30 دقیقه صبح به وقت گرینویچ (قبل از ظهر به وقت محلی) از سکوی پرتاب "موسودان-ری" در ساحل شرقی این کشور پرتاب شد.

کره شمالی که هفته ها گفته بود قصد دارد با این موشک یک "ماهواره مخابراتی تجربی" را به مدار زمین بفرستد می گوید ماهواره مذکور با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است.

اما آمریکا و کره جنوبی می گویند نظر می رسد تلاش کره شمالی برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین، موفقیت آمیز نبوده است.

ارتش آمریکا می گوید، دو بخش راکت و نیز محموله آن در اقیانوس آرام فرود آمده است.

اقدام کره شمالی در پرتاب موشکی دوربرد و بی توجهی این کشور به هشدار جامعه بین المللی محکومیت این اقدام را در پی داشته است.

علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا و کره جنوبی، ژاپن هم اقدام کره شمالی را "عمیقا تاسف آور" خوانده و آن را نقض آشکار یک قطعنامه سازمان ملل متحد دانسته است.

به گفته منابع ژاپنی موشک کره شمالی از فراز ژاپن عبور کرد و دو موشک تقویت کننده آن پس از جدا شدن از بدنه موشک اصلی در شرق و غرب ژاپن در اقیانوس آرام افتادند.

کره شمالی پرتاب موشک را بخشی از "برنامه فضایی صلح آمیز" خود می داند.

مطالب مرتبط