دبیر‌کل جدید ناتو به خاطر کاریکاتورها عذرخواهی نمی‌کند

آندرس فو راسموسن، دبیرکل جدید ناتو گفته است که به خاطر انتشار کاریکاتورهای مربوط به حضرت محمد در دانمارک، در زمان نخست وزیری خود، عذرخواهی نخواهد کرد.

او گفته که پس از عهده دار شدن سمت دبیرکلی در ماه اوت، به حساسیت های دینی توجه بیشتری خواهد کرد.

رسانه های ترکیه مدعی شده بودند که آندرس فو راسموسن برای به عهده گرفتن پست جدید، شرط عذرخواهی به خاطر این کاریکاتورها را پذیرفته است.

آقای فو راسموسن در اوج بحران کاریکاتورها، نخست وزیر دانمارک بود و پس از انتخاب به سمت دبیرکلی ناتو از این سمت استعفا داده است.

ترکیه در ابتدا مخالف انتخاب آقای فو راسموسن به عنوان دبیرکل ناتو بود اما در نهایت با گرفتن امتیازاتی از این مخالفت دست برداشت. مقام های ترکیه از نحوه برخورد او با بحران کاریکاتورها ناراضی بودند و بارها این انتقاد خود را مطرح کرده اند.

این کاریکاتورها باعث خشم مسلمانان در جهان شد و واکنش های خشمگینانه گسترده ای به دنبال داشت. آقای فو راسموسن انتشار این کاریکاتورها را نمونه ای از آزادی بیان دانست.

بحث بر سر انتخاب آقای فو راسموسن نشان می دهد که مساله آزادی بیان در برابر احترام به عقاید مذهبی، هنوز مساله ای حل نشده است.

یکی از مهم ترین مسایلی که آقای فو راسموسن با آن روبه رو است، از میان بردن شکاف میان غرب و جهان اسلام است.

او قرار است در نشست اتئلاف تمدن ها که توسط سازمان ملل در استانبول برگزار می شود، سخنرانی کند. سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران هم در این نشست شرکت کرده است.

آقای فو راسموسن در مورد عذرخواهی به خاظر انتشار کاریکاتورها به یک روزنامه دانمارکی گفت: " در دانمارک، ما به خاطر داشتن آزادی بیان، عذرخواهی نمی کنیم."

این دیدگاه باعث اطمینان خاطر کورت وسترگارد، کاریکاتوریستی می شود که اخیرا پس از سه سال اختفا، بار دیگر در ملا عام دیده شده است.

او طراح کاریکاتوری است که حضرت محمد را با یک بمب در عمامه نشان می داد. برای سر او یک میلیون دلار تعیین شده است.

در دانمارک، مناقشه بر سر آزادی بیان علیه احترام به عقاید مذهبی طی چند سال گذشته همواره مطرح بوده است. دو طرف مواضع افراطی بر سر این موضوع داشته اند و به گفته شورای مسلمانان دانمارک، این موضع سفت و سخت تر شده است.

تیم یانسن، پروفسور ادیان تطبیقی می گوید گفتگو میان دو طرف ضروری است.

اما آقای راسموسن در سخنان خود تلاش خواهد کرد خشم مسلمانان از انتشار این کاریکاتورها را کاهش دهد؟

رسانه های دانمارک می گویند او در سخنان خود در استانبول به این مساله اذعان خواهد کرد که این کاریکاتورها باعث ناراحتی مسلمانان شد.

طنز روزگار در این است که او به عنوان دبیرکل جدید ناتو به دنبال راهی است که از جهان اسلام به خاطر این کاریکاتورها پوزش بخواهد اما به عنوان نخست وزیر دانمارک جزئی از اتئلاف بوش و بلر بود که با اشغال عراق باعث روگردانی مسلمانان شد.

مطالب مرتبط