اوباما خواهان روابط مستحکم‌تر با ترکیه است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا با عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرده است.

این اولین سفر آقای اوباما به یک کشور مسلمان از زمان آغاز ریاست جمهوری او به شمار می رود.

آقای اوباما از مقبره مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه جدید دیدار کرده و با اهدای گل ادای احترام کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در آخرین مرحله از سفر اروپایی خود به ترکیه سفر کرده و قرار است امروز پس از دیدارهای رسمی با مقام های ترک به استانبول سفر کند.

آقای اوباما همچنین قرار است در پارلمان ترکیه سخنرانی کند.

او پیش از ورود به ترکیه در نشست سران اتحادیه اروپا از عضویت ترکیه در این اتحادیه حمایت کرده بود. فرانسه و آلمان با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مخالف هستند و این مخالفت خود را علنی بیان داشته اند.

آقای اوباما گفت که عضویت ترکیه در این اتحادیه، علایم مهمی را به جهان اسلام ارسال می کند و آمریکا و اروپا باید به مسلمانان به عنوان دوست، همسایه و شریکی برای مبارزه با بی عدالتی، خشونت و تعصبات بنگرند.

انتظار می رود در این سفر روابط میان آمریکا و ترکیه جان تازه بگیرد و پس از دوره ای تنش، روابط دو کشور بار دیگر گرم شود.

به دنبال خودداری ترکیه از دادن اجازه به آمریکا برای استفاده از پایگاه های این کشور در جریان اشغال عراق، روابط دو کشور به سردی گرائید.

حمایت مردم ترکیه از آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا به پائین ترین سطح رسید که بیشترین دلیل آن، مخالفت شدید مردم ترکیه با اشغال عراق بود.

آمریکا ترکیه را یک متحد مهم خود می داند و کمک این کشور را در طرح های خود در عراق و افغانستان ضروری تلقی می کند. ترکیه در چارچوب ناتو چند هزار نیرو در افغانستان دارد و در مقطعی فرماندهی این نیروها را به عهده داشت.

خبرنگار بی بی سی می گوید ترکیه در منطقه نفوذ دارد و می تواند از این نفوذ خود به آمریکادر زمینه روابطش با ایران و جنگ در افغانستان کمک کند.

تدابیر شدید امنیتی

تدابیر شدید امنیتی برای سفر آقای اوباما برقرار شده است.

پلیس ضد شورش و تک تیراندازان در مناطق مهم شهر مستقر شده اند. آسمان آنکارا منطقه ممنوعه پروازی اعلام شده و جنگنده های ارتش ترکیه به حفاظت از فضای هوایی ترکیه مشغول هستند.

برای تامین امنیت رئیس جمهوری آمریکا در استانبول، بزرگ ترین شهر ترکیه، نه هزار نیروی پلیس به این شهر اعزام شده اند.

چند گروه از مخالفان سیاست های آمریکا، دست به تجمع اعتراضی زده و شعارهایی علیه آمریکا سر داده اند.

مطالب مرتبط