دادگاه عالی پاکستان به صدور حکم شلاق رسیدگی می کند

تظاهرات زنان علیه ماجرای شلاق زدن
Image caption انتشار فیلم ویدیوئی باعث اعتراضاتی در نقاط مختلف پاکستان شد

دادگاه عالی پاکستان رسیدگی به ماجرای شلاق خوردن یک زن جوان را آغاز کرده است.

روز دوشنبه، 6 آوریل (17 فروردین)، دادگاه عالی پاکستان به ابتکار افتخار محمد چودری، رئیس دادگاه، رسیدگی به پرونده شلاق خوردن یک زن جوان در مناطق قبیله نشین تحت تسلط اسلامگرایان تندرو را با احضار تعدادی از مقامات ارشد ایالت سرحد شمال غرب آغاز کرد و دستور داد تا این زن نیز برای ادای شهادت در برابر دادگاه حاضر شود.

فیلم ویدیوئی شلاق زدن این دختر چهارده ساله، که ظاهرا به اتهام داشتن روابط عاشقانه به تحمل ضربات شلاق محکوم شده بود، به طور گسترده در پاکستان و سایر کشورهای جهان پخش شده است.

در این فیلم، افرادی که گفته می شود از اعضای گروه موسوم به طالبان پاکستانی هستند، این زن جوان را زیر ضربات شلاق گرفته اند در حالیکه صدای ناله های این زن نیز به گوش می رسد.

ظاهرا دادگاه شرع محلی حکم مجازات شلاق را برای این زن جوان صادر کرده و به اجرا گذاشته بود.

اگرچه نوار ویدیونی مورد نظر تنها هفته گذشته انتشار یافت، منابع محلی گفته اند که زن جوان به داشتن ارتباط با یک مرد متهم شده بود و ماجرای محاکمه و مجازات وی به حدود یک ماه و نیم قبل تعلق دارد.

از آن زمان، دولت محلی در ایالت سرحد شمال غرب به عنوان بخشی از توافق صلح با گروه های تندرو مسلح در این ایالت با اجرای قوانین اسلامی موافقت کرده است.

انتشار نوار ویدیوئی اجرای مجازات شلاق انتقاد و ابراز انزجار شدید سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر در پاکستان و سایر نقاط جهان را در پی داشته اشت و یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان نیز این رویداد را "شرم آور" توصیف کرده است.

'تجاوز به حقوق انسانی'

قاضی محمد افتخار چودری در صدور دستور رسیدگی به پرونده شلاق زدن این زن گفته است که این نوع مجازات به منزله "تجاوز فجیع به حقوق اساسی" انسان و اقدامی غیرقانونی است.

Image caption قاضی چودری مجازات شلاق را تجاوز به حقوق انسانی دانسته است

در این نوار ویدیوئی دو دقیقه ای، در حالیکه ضربات شلاق بر زن جوان وارد می شود، او گریه سر داده و قسم می خورد که دیگر مرتکب خلاف نخواهد شد.

به گفته خویشاوندان مردی که به داشتن روابط با این زن جوان متهم است، این مرد برای انجام تعمیرات برق به خانه این دختر رفته بود و اتهام تندروهای اسلامگرا علیه این دو صحت ندارد.

آنان گفته اند که قضات شرع این دادگاه برادر زن جوان را مجبور کردند تا هنگام اجرای حکم شلاق، خواهر خود را محکم روی زمین نگاه دارد.

پس از اجرای حکم، دادگاه شرع حکم داد که زن و مرد متهم به ارتباط عاشقانه با یکدیگر ازدواج کنند و به این مرد هم دستور داد که حق ندارد همسر خود را طلاق دهد.

انتشار این نوار باعث تشدید مخالفت با قرارداد صلح دولت محلی ایالت سرحد شمال غرب پاکستان با گروه های طرفدار طالبان شده که شامل توافق با اجرای احکام اسلامی در برابر برقراری صلح در منطقه دره سوات است.

مقامات محلی تایید کرده اند که این فیلم قبل از امضای قرارداد صلح با تندروهای اسلامگرا گرفته شده بود.

مطالب مرتبط