اولویت های بودجه نظامی آمریکا تغییر می کند

F-22
Image caption آقای گیتس می خواهد خرید تجیهزات نظامی دوران جنگ سرد را متوقف کند

بودجه نظامی ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ افزایش می یابد ولی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، قصد دارد بعضی از هزینه های خرید تسلیحاتی را کاهش می دهد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد ایالات متحده خرید جنگنده های اف-۲۲ رپتور را متوقف خواهد کرد. خرید هر فروند از این جنگنده ها ۱۴۰ میلیون دلار برای پنتاگون هزینه دارد.

همچنین قرار است قرارداد ساخت نسل جدید هلیکوپترهای ریاست جمهوری آمریکا نیز لغو شود.

در این حال، بودجه استخدام نیروهای جدید در ارتش آمریکا افزایش می یابد.

به گفته آقای گیتس بودجه جدید پنتاگون بیشتر به جنگ هایی که آمریکا در آنها درگیر است و فرضیات احتمالی برای آینده تاکید خواهد داشت.

او می گوید برنامه های تسلیحاتی وزارت دفاع باید متوازن شود.

اولویت ها و مشکلات

آمریکا هم اکنون با رکود اقتصادی روبرو است اما دولت باراک اوباما قصد دارد در سال مالی آینده بیشتر از ۵۳۰ میلیارد دلار صرف برنامه های نظامی خود کند که بیشتر از رقم در نظر گرفته شده برای امسال است.

به گفته رابرت گیتس آمریکا باید از صرف هزینه های سنگین در برنامه های نظامی پیچیده ای که به آن ها نیازی ندارد خودداری کند.

آقای گیتس به آقای اوباما و کنگره پیشنهاد لغو تعدادی از برنامه های نظامی پرهزینه را داده است و می گوید اولویت های نظامی این کشور باید تغییر کند

دولت آمریکا به طور عمده به ۵ شرکت خصوصی نظامی از جمله کمپانی های بوئینگ و لاکهید-مارتین برای خرید تسلیحات مراجعه می کند.

تغییرات مورد نظر آقای گیتس به معنای لغو شدن تعدادی از قراردادهای کلان پنتاگون با این شرکت ها از جمله خرید جت های رادارگریز اف-۲۲ است.

یکی از برنامه های نظامی که امکان کاهش بودجه اش مطرح شده است، برنامه دفاع موشکی پنتاگون است که وزیر دفاع آمریکا می خواهد حدود یک و نیم میلیارد دلار از بودجه آن کم کند.

با این همه آقای گیتس بودجه می گوید برخی برنامه های نظامی آمریکا باید افزایش یابد.

به طور نمونه او می گوید آمریکا باید دو میلیارد دلار بیشتر صرف خرید هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر سیستم های پیشرفته اطلاعاتی- تجسسی کند.

به گفته ناظران این تغییر در برنامه های نظامی آمریکا نشان دهنده تغییر اولویت های این کشور است.

وزیر دفاع آمریکا می گوید بسیاری از برنامه های تسلیحاتی آمریکا هنوز بر اساس نیازهای دفاعی آمریکا در زمان جنگ سرد تولید می شوند و ربطی به تهدیدهایی قرن ۲۱ ندارند.

با این همه- تصمیم نهایی درباره اقلام موجود در بودجه نظامی آتی آمریکا بر عهده کنگره این کشور است.

شرکت های نظامی آمریکایی تلاش می کنند کنگره از لغو برنامه هایی مانند تولید جنگنده اف ۲۲ صرف نظر کند.