اوباما: ماه‌های آینده برای عراق حیاتی است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیداری اعلام نشده از عراق داشته است. آقای اوباما از ترکیه وارد بغداد شده و با فرماندهان و نیروهای آمریکایی دیدار کرده است.

آقای اوباما در جمع سربازان آمریکایی گفت که زمان انتقال {مسئولیت} به عراقی ها فرا رسیده است. او افزود عراقی ها باید مسئولیت کشور خود را بپذیرند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته ماه های آینده برای عراق حیاتی خواهند بود. او به سربازان عراقی گفته که {حضور شما} حیاتی است تا اطمینان خاطر حاصل کنیم عراق باثبات است و محل امنی برای تروریست ها نیست، آن زمان ما می توان سربازان را به آمریکا برگرداند.

آقای اوباما در دیدار با نوری مالکی، نخست وزیر عراق به او گفته که نیروهای آمریکایی طبق برنامه تا سال 2011 از عراق خارج خواهند شد. آقای مالکی نیز گفته که پیشرفت های حاصل در زمینه های امنیتی ادامه خواهد داشت.

سخنگوی نخست وزیر عراق این مذاکرات را مثبت خوانده است.

آقای اوباما در بغداد با ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق دیدار کرده است. این اولین سفر باراک اوباما به عراق از زمان ریاست جمهوری است.

آقای اوباما ابراز امیدواری کرده این سفر به گروه های عراقی برای رسیدن به یک راه حل عادلانه برای مشکلاتشان کمک کند.

اگرچه سفر آقای اوباما به دلایل امنیتی از قبل اعلام نشده بود اما جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید این احتمال مطرح شده بود که او در پایان سفر اروپایی خود، به عراق نیز سفر می کند.

آقای اوباما گفت پیشرفت چشمگیری در عراق دیده می شود اما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در این کشور وجود دارد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید دلیل اینکه رئیس جمهوری آمریکا به جای افغانستان به عراق سفر کرده را نشان دادن این مساله به رهبران عراق دانست که راه رو به جلو برای این کشور، در یافتن راه حل های سیاسی است.

آقای اوباما گفته است که او خواهان خروج سربازان آمریکایی از شهرهای عراقی تا تابستان امسال است. بسیاری از این نیروها قرار است تا پایان سال 2010 از عراق خارج شوند.

مطالب مرتبط